Powinnością Państwa Polskiego jest dbanie o pamięć i godność narodową, kształtowaną na fundamencie przeszłości. Państwo Polskie nie może akceptować zjawiska antypolonizmu, który poniża polską godność i pamięć narodową. Nie było „polskich obozów śmierci” ani współodpowiedzialności Państwa Polskiego za zbrodnie niemieckie podczas II wojny światowej – przekonuje Kolegium IPN w oświadczeniu.
27 lutego na stronie IPN ukazało się oświadczenie wydane przez Kolegium. Jego autorzy przekonują, że obowiązkiem Polski jest dbanie o pamięć narodową. W tym kontekście sporu z Izraelem podkreślono zasługi Państwa Polskiego, które informowało o masowych mordach dokonywanych przez Niemców.
„Niezliczone zbrodnie ludobójstwa, których ofiarami byli przede wszystkim Żydzi oraz Polacy i inne narody, były dziełem państwa niemieckiego – III Rzeszy Niemieckiej. Pamięć o ofiarach powinna łączyć, a nie dzielić. Polska i żydowska wrażliwość w odniesieniu do tamtych czasów pogardy dla ludzkiego życia powinna być przestrogą dla współczesnych i przyszłych pokoleń” – przypominają autorzy oświadczenia.
Kolegium zauważa, że obecny kryzys w związku z nowelizacją ustawy o IPN ukazuje lata zaniedbań w dziedzinie upowszechniania historii za granicą.
Czytaj także: Geostrategia, czas na radykalne zmiany
„Medialny deficyt prawdy historycznej powinien ustąpić miejsca historykom, ich badaniom naukowym w międzynarodowym dialogu na konferencjach czy na kartach publikacji naukowych. Niezbędna jest długofalowa promocja prawdy, spokojna i rzeczowa, ale konsekwentna, ukazująca polskie zasługi dla ratowania ludności żydowskiej, ale i postawy godne ubolewania, wpisujące się w politykę eksterminacyjną Niemiec” – podkreślono w oświadczeniu.
Autorzy wskazują, że jedynie skuteczna polityka historyczna, badania naukowe oraz promocja ich wyników, doprowadzą Polskę do sukcesu.
O Ukrainie
W oświadczeniu poruszono również wątek innego państwa protestującego przeciwko ustawie – Ukrainy.
„Drogę prawdy historycznej odnosimy także do naszego sąsiada – Ukrainy. Pamięć, historia i wspólne dziedzictwo nie mogą ranić i kłaść się cieniem na wspólnych relacjach między naszymi tak bliskimi narodami. Prawda nigdy nie upokarza, lecz buduje dialog i pojednanie. Rozumiejąc złożoność losów naszych narodów, uważamy, że dążenie do prawdy historycznej jest koniecznością” – czytamy w oświadczeniu.
??️ Nie było „polskich obozów śmierci” ani współodpowiedzialności Państwa Polskiego za zbrodnie niemieckie podczas II wojny światowej.
➡️ Oświadczenie Kolegium #IPN https://t.co/q6STymysXz pic.twitter.com/8df8ViW1Gr— IPN (@ipngovpl) 27 lutego 2018