Po wydaleniu kilkudziesięciu rosyjskich dyplomatów z Europy i Stanów Zjednoczonych w ramach skoordynowanej reakcji na próbę zabójstwa Siergieja Skripala, decyzję w tej sprawie podjęło również NATO. Jens Stoltenberg, sekretarz generalny Sojuszu, poinformował o wycofaniu akredytacji dla 7 dyplomatów rosyjskiego przedstawicielstwa przy Sojuszu.
Siergiej Skripal to były rosyjski oficer GRU, który dostarczał informacje Wielkiej Brytanii i przeprowadził się tam w 2010 roku na mocy wymiany szpiegowskiej. Mężczyzna znajduje się w stanie krytycznym wraz ze swoją córką, Julią, po tym, jak zostali znalezieni nieprzytomni na ławce w parku w angielskim mieście Salisbury. Wielka Brytania oskarża Moskwę o dokonanie ataku. Stany Zjednoczone, Francja i Niemcy zgodziły się, że jest to bardzo prawdopodobne.
Jest decyzja NATO ws. rosyjskich dyplomatów
Jens Stoltenberg, sekretarz generalny Sojuszu, podjął decyzję o wycofaniu akredytacji dla 7 dyplomatów rosyjskiego przedstawicielstwa przy Sojuszu. NATO ograniczy również liczebność rosyjskiego przedstawicielstwa o 1/3, do 20 osób.
Działania NATO są odpowiedzią na poważne obawy co do bezpieczeństwa wyrażane przez wszystkich sojuszników – powiedział Jens Stoltenberg. Sekretarz Generalny NATO podkreślił także, że „Rosja musi wiedzieć, że jej zachowanie ma swoje koszty i konsekwencje”.
Czytaj także: Janusz Korwin-Mikke nie wierzy, że to Rosjanie otruli Siergieja Skripala. \"Motyw miała CIA\
Polska wydali czterech dyplomatów
Jacek Czaputowicz, szef polskiego MSZ, ogłosił, że z Polski wydalonych zostanie czterech rosyjskich dyplomatów.
Ministerstwo Spraw Zagranicznych informuje, że zgodnie z artykułem 9 Konwencji wiedeńskiej o stosunkach dyplomatycznych z 1961 roku czterech członków personelu dyplomatycznego Federacji Rosyjskiej w Rzeczypospolitej Polskiej zostało uznanych za osoby niepożądane na terytorium RP – czytamy w oficjalnym oświadczeniu ministerstwa.
Decyzja Ministerstwa Spraw Zagranicznych jest wyrazem solidarności ze Zjednoczonym Królestwem Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej oraz sojusznikami w UE i NATO – tłumaczą przedstawiciele MSZ.
Nie tylko Polska
Na wydalenie rosyjskich dyplomatów, oprócz Polski, zdecydowały się także inne państwa Unii Europejskiej. Są to:
Wielka Brytania – 23 dyplomatów
Francja – 4
Czechy – 3
Litwa – 3
Holandia – 2
Włochy – 2
Dania – 2
Estonia – 1
Łotwa – 1
Rumunia – 1
Finlandia – 1
Chorwacja – 1
Hiszpania – 2
Węgry – 1
Szwecja – 1
Państwa spoza UE:
USA – 60
Ukraina – 13
Kanada – 4
Australia – 2
Norwegia – 1
Macedonia – 1
Albania – 2
Ponadto Islandia zawiesiła z Rosją kontakty dwustronne na wysokim szczeblu.
Źródło: doRzeczy.pl, wMeritum.pl