Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji zamierza przenieść numer alarmowy 997 do Centrów Powiadamiania Ratunkowego. Choć numer będzie nadal aktywny, to zmieni się miejsce odbioru zgłoszenia. Resort opublikował komunikat, w którym wyjaśnia szczegóły.
Proces przełączania numeru alarmowego 997 do CPR będzie trwał od kwietnia do grudnia 2018 roku. W kwietniu zmiana zostanie wprowadzona w województwie opolskim i świętokrzyskim. W następnym miesiącu obejmie województwa lubuskie i kujawsko-pomorskie.
MSWiA zapewnia, że to rozwiązanie pozwoli wyeliminować fałszywe i nieuzasadnione zgłoszenia. To z kolei wpłynie na skuteczność działania policji. Resort zauważa, że rozwiązanie odciąży dyspozytorów służb ratunkowych.
Po wprowadzeniu zmian CPR przekaże policjantom tylko te połączenia, w których zachodzi uzasadniona potrzeba interwencji. Chodzi o przypadki, kiedy zagrożone jest życie, zdrowie, mienie, bezpieczeństwo czy porządek publiczny.
O tym, że fałszywe zgłoszenia mogą zdezorganizować pracę świadczą statystyki. Resort informuje, że pracownicy CPR w 2017 roku odebrali niemal 8,5 mln fałszywych zgłoszeń (prawie 45 proc. wszystkich połączeń). Mimo, że w porównaniu z rokiem 2016 ich odsetek zmniejszył się o ponad 2 proc., to i tak ich liczba jest ogromna.
Sprawne przyjmowanie zgłoszeń
W komunikacie zapewniono, że odebranie telefony przez pracownika CPR pozwala na jednoczesne i automatyczne powiadomienie wszystkich niezbędnych służb. Istotne jest również skrócenie czasu oczekiwania na odebranie połączenia.
„Średni czas mierzony od momentu wybrania numeru alarmowego 112 do odebrania połączenia przez operatora numerów alarmowych w CPR wynosi około 10 sekund. Po przełączeniu numeru alarmowego 997 do CPR, czas oczekiwania na połączenie będzie podobny” – wyjaśnia resort.
Rozwiązanie sprawdziło się na Śląsku
W listopadzie ub.r. przekierowanie numeru 997 do CPR testowano w województwie śląskim. Obecnie wszystkie zgłoszenia kierowane do policyjnego numeru z tego regionu Polski są kierowane do CPR w Katowicach. Podobnie wygląda to w przypadku numeru 112.
„Dobre wyniki pilotażu przeprowadzonego na Śląsku, sprawiły że na ten rok zaplanowano przejęcie przez CPR obsługi numeru alarmowego 997 w całej Polsce. Warto zaznaczyć, że województwo śląskie nie zostało wybrane przypadkowo. To właśnie Centrum Powiadamiania Ratunkowego w Katowicach odbiera w skali roku najwięcej zgłoszeń. W 2017 r. było to 2,2 mln zgłoszeń” – przekonuje MSWiA.