Czy palenie za kierownicą już wkrótce będzie karane mandatem? Taki pomysł trafił do Ministerstwa Zdrowia w ramach konsultacji nowej ustawy o ochronie zdrowia przed następstwami używania tytoniu. Chodzi o sytuację, w której w samochodzie przebywa dziecko.
Obecnie polskie prawo nie przewiduje kar za palenie papierosów w samochodzie. Autorzy projektu wskazują, że nowe przepisy miałyby chronić dzieci przed szkodliwym wpływem dymu papierosowego. Postulat o zakazie palenia w samochodzie wystosowała Katedra Prawa Cywilnego Uniwersytetu Gdańskiego. Pismo trafiło do ministerialnych dokumentów, teraz czka go normalna ścieżka legislacyjna.
Eksperci są podzieleni w ocenie antypapierosowego zakazu. –”Karanie mandatem za narażenie swoich i innych dzieci na skutki biernego palenia to według mnie ostateczność. Wydaje mi się, że jest szereg innych sposobów oddziaływania na świadomość społeczeństwa, żeby takich rzeczy nie robić” – powiedział w rozmowie z RMF FM profesor Jacek Fijuth, prezes Polskiego Towarzystwa Onkologicznego. Z kolei Adam Maciejczyk, prezes-elekt Polskiego Towarzystwa Onkologicznego wyraził swoje poparcie dla projektu. – „Dlaczego kierowca ma szkodzić dzieciom, które wiezie? Poparłbym ten pomysł” – zapewnił.
Palenie w samochodzie w obecności dziecka jest karane mandatami m.in. we Włoszech, Wielkiej Brytanii i Austrii, gdzie już wcześniej zdecydowano o wprowadzeniu takich ograniczeń.
Zabójczy nałóg
Przeciętny palacz żyje o 14 lat krócej od osoby niepalącej. Na raka płuc wywołanego paleniem tytoniu, umiera na świecie 5 milionów osób rocznie. Według raportu WHO w 2017 roku Polacy wypalili aż 40 miliardów sztuk papierosów. pali zaś około 30 procent polskiego społeczeństwa.
Najbardziej znanym czynnikiem ryzyka zachorowania na raka płuc jest palenie tytoniu. Uważa się, że ponad 90% przypadków tej choroby związanych jest z kancerogennym działaniem dymu tytoniowego. Ryzyko zachorowania podnosi także palenie bierne. W dymie tytoniowym występuje ponad 3000 rakotwórczych substancji, należą do nich chlorek winylu, metan, chinolina, hydrazyna, alkaloidy, akroleina, węglowodory aromatyczne, metale ciężkie (np. kadm, ołów, nikiel, polon) oraz szereg różnorodnych amin, fenoli, alkoholi, estrów, eterów, aldehydów czy amidów. Ponadto w skład dymu wchodzą toksyczne gazy takie jak tlenek węgla, cyjanowodór, formaldehyd, amoniak, dwutlenek azotu. Głównymi kancerogenami są węglowodory aromatyczne (benzopiren, dibenzoantracen), które powodują mutacje antyonkogenu p-53. Ryzyko wystąpienia raka płuca jest zależne od liczby wypalanych papierosów w ciągu doby, a także od czasu trwania nałogu.
Źródło: Wprost.pl, wMeritum.pl