Dotychczas beneficjenci programu Rodzina 500 plus mogli składać wnioski w formie elektronicznej. Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej poinformowało, że od 1 sierpnia weszła w życie dodatkowa możliwość – złożenie dokumentu w tradycyjny sposób.
Zgodnie z przepisami, które regulują program 500 plus, wnioski o przyznanie świadczenia trzeba składać co roku. Od środy można to zrobić również w formie papierowej. O szczegółach informuje Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.
„Od 1 sierpnia wniosek złożymy także drogą tradycyjną, papierową. Formularze wniosków i innych dokumentów niezbędnych do ubiegania się o świadczenia wychowawcze udostępnia podmiot realizujący te świadczenia w danej gminie. W praktyce jest to – właściwy dla miejsca zamieszkania osoby ubiegającej się o wsparcie – urząd miasta/gminy, ośrodek pomocy społecznej lub inna jednostka organizacyjna wyznaczona w danej gminie (np. centrum świadczeń)” – wyjaśnia resort.
Czytaj także: 300+ cieszy się wielką popularnością wśród polskich rodziców. Minister ujawnił statystyki
?W lipcu można składać wnioski online o świadczenie #rodzina500plus na nowy okres. ✍️Od sierpnia także papierowo w urzędzie. ?Przypominamy ważne terminy! pic.twitter.com/2D0CnhLqeq
— Ministerstwo Rodziny (@MRPiPS_GOV_PL) 18 lipca 2018
Minister Elżbieta Rafalska namawia jednak na korzystanie z pierwszego, wypróbowanego sposobu. Mowa o złożeniu wniosku za pośrednictwem bankowości elektronicznej, PUE ZUS lub Portalu Informacyjno-Usługowego Emp@tia.
„Nie muszą oni (rodzice – red.) tracić czasu, stać w urzędzie, planować sobie tego typu działania, że w gminie tego i tego dnia należy to zrobić. Każdy może o dowolnej porze dnia i nocy taki wniosek przesłać, może go spokojnie w domu wypełnić lub w każdym innym miejscu” – wyjaśnia Rafalska, cytowana przez „Super Express”.
Dokumenty tylko na pierwsze dziecko
Resort przypomina, że osoby ubiegające się o świadczenie na drugie i kolejne dziecko nie muszą składać dokumentów potwierdzających ich sytuację dochodową. Taki obowiązek istnieje w przypadku chętnych na świadczenie na pierwsze dziecko. Wówczas świadczenie jest uzależnione od spełnienia kryterium dochodowego.
We wspomnianym przypadku należy co roku potwierdzać fakt nieprzekroczenia tego progu dochodu. W tym celu trzeba złożyć szereg odpowiednich dokumentów.