Paul Robin Krugman, amerykański ekonomista, noblista w tej dziedzinie, opublikował na łamach „The New York Times” felieton, w którym przestrzegł Amerykanów przed tym, że ich kraj może stać się „drugą Polską lub Węgrami”.
Swój felieton Krugman zatytułował „Dlaczego to może stać się tutaj”. W tekście sugeruje, iż USA może niedługo niebezpieczne zbliżyć się do systemu politycznego panującego w Polsce oraz na Węgrzech.
„Jesteśmy bardzo blisko stania się drugą Polską lub Węgrami” – pisze wprost Krugman już na samym początku swojego tekstu.
W jego dalszej części przytacza żart, który opowiadano po upadku Muru Berlińskiego. Wynika z niego, iż po tym, gdy w Europie Wschodniej upadł komunizm ta wróci do swojego naturalnego ustroju, czyli… faszyzmu.
„No, to teraz Europa Wschodnia jest wolna od obcej komunistycznej ideologii. Może wrócić do swojej prawdziwej historycznej drogi – faszyzmu” – cytuje Krugman i dodaje, że dziś ta perspektywa „nie wygląda jak żart”.
Ekonomista uważa, że coś na tę modłę wyrasta właśnie w Polsce oraz na Węgrzech.
„To obejmuje Polskę i Węgry, wciąż państwa członkowskie Unii Europejskiej, w których demokracja, w formule, którą rozumiemy, jest martwa” – pisze i nazywa systemy panujące w obu krajach „illiberalizmem”, czyli brakiem liberalizmu.
Krugman ocenia, iż Jarosław Kaczyński oraz Viktor Orban stworzyli w swoich państwach „reżimy”. Funkcjonują w nich wprawdzie wybory powszechne, ale zniszczona została wolna prasa oraz władza sądownicza.
„Prawda jest taka, że Partia Republikańska jest gotowa, a nawet chętna, by stać się amerykańską wersją PiS lub Fideszu, poprzez wykorzystanie swojej władzy, by rządzić bez przerwy (…) Jeśli Republikanie odzyskają kontrolę w obydwu izbach Kongresu w listopadzie – staniemy się drugą Polską lub Węgrami szybciej niż wam się wydaje” – twierdzi ekonomista.
Paul Robin Krugman to amerykański ekonomista, twórca tzw. Nowej Geografii Ekonomicznej – teorii wyjaśniającej m.in. zjawiska związane z procesem globalizacji – a także Nowej Teorii Handlu Międzynarodowego. Za jej opracowanie otrzymał w 2008 r. Nagrodę Banku Szwecji im. Alfreda Nobla w dziedzinie ekonomii.