Organizatorzy 76. rocznicy powstania Narodowych Sił Zbrojnych pragną serdecznie zaprosić na uroczyste obchody, które będą miały miejsce 22 września. O godzinie 15.00 w Ratuszu Staromiejskim w Elblągu organizowane są zdarzenia mające na celu uczczenie tego wspaniałego jubileuszu.
W ramach obchodów będą Państwo mogli obejrzeć film o Żołnierzach Narodowych Sił Zbrojnych pt. „Lawina” opowiadający o mordzie Urzędu Bezpieczeństwa na żołnierzach NSZ z oddziału kpt. Henryka Flame „Bartka”.
Uczestnicy obchodów wysłuchają także wykładów Panów Tomasza Greniucha oraz Tadeusza Płużańskiego, a także będą mogli wziąć udział w patriotycznym koncercie artysty Sovy.
Dla przybyłych na uroczystości rocznicowe NSZ będzie również otwarte patriotyczne stoisko, gdzie będzie można nabyć gadżety, a także książki tematyczne.
Czytaj także: 75 lat temu powstały Narodowe Siły Zbrojne
Patronat honorowy nad obchodami objął Związek Żołnierzy NSZ.
Istota Narodowych Sił Zbrojnych
Narodowe Siły Zbrojne odróżniała od innych formacji konspiracyjnych przede wszystkim koncepcja dwóch wrogów. Obok nieprzejednanej postawy antyniemieckiej, zaznaczała się równorzędna, otwarta wrogość wobec zagrożenia komunistycznego. Na tym polu zarysowywał się pewien rozdźwięk w zestawieniu z AK, w skład której, po rozłamie w NOW, weszło przecież również wielu narodowców. Charakterystyczne było również jawne i zdecydowane postulowanie ustanowienia zachodniej granicy na linii Odry i Nysy Łużyckiej. Z jednoczesnym włączeniem w skład przyszłego państwa polskiego przedwojennych Prus Wschodnich. Ten postulat również wynikał z tradycji polskiego ruchu narodowego. W tych dwóch sprawach stanowisko NSZ było wyjątkowo bezkompromisowe.
Wraz z nadejściem Armii Czerwonej Polska popadła w nową okupację, a wielu działaczy nadal pozostawało w konspiracji niepodległościowej. Byli oni jednak zdziesiątkowani po kilku latach walki, a wielu znalazło się już wówczas na emigracji. Ci którzy pozostali często kontynuowali straceńczą walkę przeważnie kończąc żywot w katowaniach UB. Jednocześnie sowieccy kolaboranci przejmujący stopniowo władzę nad krajem rozwinęli kampanię propagandową. Zamykali wszystkie odłamy ruchu narodowego w jednej szufladce z napisem: faszyzm. Kłamstwo i prześladowania ciągnęły się przez cały okres tzw. Polski Ludowej. Pewne ich pozostałości wciąż pokutują w dzisiejszej postkomunistycznej rzeczywistości zniekształcając prawdę historyczną.
Portal wMeritum.pl objął wydarzenie patronatem medialnym