Czy to możliwe, by grzyb rosnący między innymi w Puszczy Białowieskiej okazał się rewolucyjnym lekiem na raka jelita grubego? Na to wskazują badania białostockich naukowców, którzy złożyli już wniosek patentowy w sprawie zastosowania tego środka.
Wniosek patentowy został złożony przez naukowców z Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku oraz z Politechniki Białostockiej. W ostatnim czasie badali oni właściwości ponad 150 grzybów, które występują w Puszczy Białowieskiej. Wśród nich znajduje się korzeniowiec sosnowy, którego zastosowanie w leczeniu nowotworów może okazać się rewolucyjne.
Prof. Halina Car poinformowała, że właśnie korzeniowca sosnowego dotyczy wniosek patentowy. „Wniosek patentowy dotyczy nowego zastosowania tego grzyba umożliwiającego hamowanie rozwoju komórek raka jelita grubego” – powiedziała. Korzeniowiec sosnowy występuje nie tylko w Puszczy Białowieskiej, ale jest ona jego głównym siedliskiem.
Korzeniowiec sosnowy w badaniach laboratoryjnych
Prof. Car podkreślała spektakularne efekty działania korzeniowca sosnowego. Sprawdzano je najpierw na wyhodowanych w laboratorium komórkach fizjologicznych, a następnie na myszach laboratoryjnych. „Nasze badania były przeprowadzone na liniach komórkowych i to pokazało nam, że komórki nowotworowe obumierają w sposób zdecydowany w porównaniu do tych, które ekstraktu z grzybów nie otrzymały” – powiedziała.
Jeśli zastosowanie grzyba w leczeniu nowotworów znajdzie swoje dalsze potwierdzenie, może to się okazać prawdziwie rewolucyjny środek. Prof. Halina Car powiedziała jednocześnie, że rozpatrzenie wniosku patentowego trwa bardzo długo. „Wniosek złożyliśmy w tym roku, potwierdzenia spodziewamy się najwcześniej za pięć lat” – powiedziała.
Czytaj także: Wrocław: Projekt wykorzystania nanomateriałów w leczeniu nowotworów piersi
Źr.: Polsat News