Nowy, 2014 rok dostarczy kibicom wielu emocji, bo imprez sportowych w nim nie zabraknie. Bez wątpienia najważniejszymi wydarzeniami w 2014 roku są Zimowe Igrzyska Olimpijskie w Soczi oraz Mistrzostwa Świata w Piłce Nożnej, które rozgrywane będą w Brazylii. To jednak niejedyne sportowe atrakcje, które będziemy mogli oglądać.
7 lutego rozpoczną się dwudzieste drugie Zimowe Igrzyska Olimpijskie. Tym razem odbędą się w rosyjskim mieście Soczi. To nie będzie jedyne miasto IO, bo zawody odbędą się też w Krasnej Polanie. Igrzyska Olimpijskie trwać będą do 23 lutego. Podczas najważniejszej zimowej imprezy będziemy trzymali kciuki za polskich sportowców. Szczególnie liczymy na tych, którzy są faworytami do zdobycia medali, czyli na Justynę Kowalczyk i Kamila Stocha. To, na szczęście, nie są nasze jedyne szanse na medal. W biathlonie, w biegu na 10 km na dochodzenie o medal powalczy Krystyna Pałka. Na koronnym dystansie 1500 m w łyżwiarstwie szybkim Zbigniew Bródka, jako zwycięzca Pucharu Świata w sezonie 2012/2013, też powinien włączyć się w walkę o krążek. Ponadto duże szanse na medal Polacy mają w konkursach drużynowych: w skokach (mężczyźni) oraz łyżwiarstwie szybkim (mężczyźni i kobiety). Być może na podium podczas dekoracji medalowej znajdzie Karolina Riemen—Żerebecka, która reprezentowała będzie nasz kraj w ski crossie. Oczywiście liczymy także, że zostaniemy pozytywnie zaskoczeni i będą polskie niespodzianki.
W zimie będą IO, a w lecie (od 12 czerwca do 13 lipca) sympatycy futbolu, zwanego w USA soccerem, będą przeżywali mundial. Na mistrzostwach globu piłki kopanej nie zobaczymy Polaków. Kto wie, może to i lepiej dla wszystkich? W każdym razie emocji będzie sporo, jak zawsze na mistrzostwach świata. Czy wygra zespół gospodarzy niesiony żywiołowym dopingiem swoich kibiców, czy tytuł obronią Hiszpanie, czy po mistrzostwo sięgnie inna reprezentacja – tego nie wiemy. Pewne jest to, że kibice piłkarscy w czasie trwania fazy grupowej będą niewyspani, bo godziny rozpoczęcia meczów nie będą należeć do najwcześniejszych. W fazie grupowej najpóźniej rozpoczynające się mecze zaplanowane są na godzinę 0:00.
Czytaj także: Skoki narciarskie: Podsumowanie sezonu 2013/2014
Wracając do tego co czeka nas w najbliższej przyszłości, to już 6 stycznia poznamy zwycięzcę 62. Turnieju Czterech Skoczni.
Od 12 stycznia w ramach Mistrzostw Europy w Piłce Ręcznej mężczyzn emocji dostarczać nam będą reprezentanci Polski. W grupie Polska zmierzy się z Serbią, Francją i Rosją, czyli bardzo mocnymi rywalami. Polscy reprezentanci szczypiorniaka nieraz udowodnili, że mają charakter, ale nie są faworytami tej imprezy rozgrywanej w Danii. Finał rozegrany będzie 26 stycznia.
13–26 stycznia – Australian Open, pierwszy wielkoszlemowy turniej w 2014 r.
1 lutego rozpocznie się prestiżowy Puchar Sześciu Narodów w rugby. Zakończy się 15 marca. Tytułu bronili będą Walijczycy.
W dniach 14-16 marca planowane są Mistrzostwa Świata w Lotach Narciarskich. Tym razem odbędą się w czeskim Harrachovie na skoczni Czertak. Liczymy na to, że któryś z Polaków powtórzy, a najlepiej jak poprawi wyczyn Piotra Fijasa, który jak dotąd, jako jedyny Polak wywalczył medal w MŚ w lotach narciarskich. Było to w 1979 r. w Planicy.
16 marca w szwedzkim Falun zakończy się Puchar Świata w Biegach Narciarskich. Wtedy też zobaczymy, na którym miejscu zakończy sezon Justyna Kowalczyk, która obecnie zajmuje drugą lokatę klasyfikacji generalnej.
24 marca zobaczymy kto odbiera Kryształową Kulę za zwycięstwo w Pucharze Świata w skokach narciarskich. Rok 2013 z żółtą koszulką lidera zakończył Kamil Stoch. Oby 24 marca był na tym samym miejscu.
Pod koniec lutego (26), w kolumbijskim Cali rozpoczną się Mistrzostwa Świata w Kolarstwie Torowym, które potrwają do 2 marca. Być może Polacy wykręcą jakiś dobry wynik.
Tydzień po zakończeniu MŚ w Kolarstwie Torowym duża impreza sportowa, w dodatku w Polsce. W dniach od 7 do 9 marca w Ergo Arenie odbędą się Halowe Mistrzostwa Świata w Lekkoatletyce. Miastem organizatorem jest Sopot.
Od 5 kwietnia do 11 października kibice żużla z zapartym tchem będą śledzili zawody z cyklu Grand Prix. W 2014 roku zawody dla polskich kibiców będą inne niż zwykle, ponieważ z udziału wycofał się Tomasz Gollob . Trzy imprezy w ramach GP odbędą się w Polsce.
9–25 maja na Białorusi Mistrzostwa Świata w Hokeju na Lodzie Elity.
Również w maju, dokładnie 23, rozpocznie się 25. edycja Ligi Światowej, która w nowej formule potrwa do 20 lipca. Polacy zagrają w elicie, w grupie A z Brazylią, Włochami i Iranem.
25 maj – 8 czerwiec to z kolei data drugiego turnieju Wielkiego Szlema, czyli French Open, znany również jako Roland Garros
23 czerwca rozpocznie się najstarszy i najbardziej prestiżowy turniej tenisowy na świecie – Wimbledon. Zakończy się 6 lipca.
Niemal miesiąc (25 lipca – 24 sierpnia) trwać będą rozgrywki siatkarskiej GP kobiet. Polki są w zapleczu elity, a grać będą przed własną publicznością od 15 do 17 sierpnia. Jeśli wygrają, zagrają w WGP.
Sierpień będzie miesiącem, w którym dominowała będzie królowa sportu, czyli lekkoatletyka. W dniach od 12 do 17 sierpnia w szwajcarskim Zurychu odbędą się ME w Lekkoatletyce.
Natomiast w dniach 16-28 sierpnia w Nankinie w Chinach odbędą się drugie Letnie Igrzyska Olimpijskie Młodzieży (Youth Olympic Games) – międzynarodowe zawody sportowe dla młodzieży od lat 14 do 18.
Na przełomie sierpnia i września (25 sierpnia – 8 września) tenisiści i tenisistki wystąpią w ostatnim w roku turnieju Wielkiego Szlema – US Open.
W pierwszym tygodniu września (2-7) w Lillehammer w Norwegii odbędą się Mistrzostwa Świata w Kolarstwie Górskim.
30 sierpnia w Hiszpanii rozpoczną się też MŚ w Koszykówce mężczyzn, które potrwają do 14 września
W tym samym miesiącu w dniach 20-28 w mieście Ponferrada, w Hiszpanii odbędą się Mistrzostwa Świata w Kolarstwie Szosowym.
W grudniu (7-21) rozegrane zostaną ME w Piłce Ręcznej kobiet. Występ naszych pań, które w 2013 r. podczas MŚ niespodziewanie zajęły 4. miejsce, wcale nie jest taki pewny. Po 2 meczach w eliminacjach Polki mają na koncie 2 porażki. Do rozegrania pozostały 4 mecze.