Dzisiaj odbyło się posiedzenie Rady Naczelnej PSL. Uczestnicy spotkania debatowali o wyborach do Parlamentu Europejskiego i ewentualnych koalicjach. Ostatecznie zapadła kluczowa decyzja, bo PSL połączy siły z Koalicją Europejską.
Posiedzenie władz PSL odbyło się w Warszawie. „Od śpiewania roty w Warszawie rozpoczęło się posiedzenie Rady Naczelnej PSL. Posiedzenie szczególnie ważne bo będziemy decydować o formule startu w wyborach do Parlamentu Europejskiego.” – relacjonował rozpoczęcie spotkania Rady Wicemarszałek Województwa Wielkopolskiego Krzysztof Grabowski.
PSL w Koalicji Europejskiej
Członkowie Rady Naczelnej PSL podjęli decyzję o tym, że partia wystartuje w wyborach do Parlamentu Europejskiego w ramach szerokiej opozycyjnej Koalicji Europejskiej.
Czytaj także: Nowoczesna dołączy do Koalicji Europejskiej? Lubnauer ogłosiła decyzję
„Wspólnie budujemy Koalicję Europejską, bo chcemy, by Polacy mieli wpływ na kluczowe dla nich decyzje.” – poinformował wiceprezes PSL Dariusz Klimczak.
Nowoczesna dołącza do Koalicji Europejskiej
Wczoraj do KE dołączyła również Nowoczesna. „Dzisiaj na zebraniu zarządu Nowoczesnej zadecydowaliśmy, że Nowoczesna będzie współtworzyć projekt Koalicji Europejskiej. Koalicji sił prodemokratycznych, które chcą wspólnie wystartować do wyborów do PE, po to, żeby głos Polski w UE był szczególnie mocno słyszalny” – powiedziała liderka Nowoczesnej.
Czytaj także: 500 plus na pierwsze dziecko jeszcze w tym roku. PiS idzie po nowych wyborców!
Lubnauer poinformowała, że zarząd Nowoczesnej podjął tę decyzję jednomyślnie. Nie wiadomo jeszcze, kto będzie reprezentował partię na liście w wyborach do PE. Katarzyna Lubnauer zadeklarowała, że decyzje te podejmie w porozumieniu z koalicjantami.
Koalicja Europejska
1 lutego 2019 roku Grzegorz Schetyna wraz z grupą polityków podpisał deklarację „Koalicja Europejska dla Polski”. W ten sposób lider PO stara się przekonać opozycję, aby ta wystawiła „jedną szeroką listę” w wyborach do Parlamentu Europejskiego.
Oprócz szefa PO deklarację podpisało dziewięciu sygnatariuszy, byłych premierów i ministrów spraw zagranicznych. Są to: Leszek Miller, Jerzy Buzek, Marek Belka, Włodzimierz Cimoszewicz, Ewa Kopacz, Radosław Sikorski, Kazimierz Marcinkiewicz, Hanna Suchocka i Adam Daniel Rotfeld.
Jak na razie do koalicji przystąpił SLD, partia Teraz! Ryszarda Petru, Zieloni, Inicjatywa Polska oraz Nowoczesna.
Źr. dorzeczy.pl; twitter; wmeritum.pl