Dzięki policjantom ze specjalnej grupy tzw. Archiwum X kolejna osoba podejrzana o brutalne przestępstwa sprzed kilkunastu lat odpowie za swoje czyny. Tomasz G. usłyszał już zarzuty za napaść, do której doszło 12 lat temu oraz za porwanie, które miało miejsce w 2008 roku. Za te przestępstwa grozi kara do 12 lat więzienia.
Ze zgromadzonego przez śledczych z Archiwum X materiału dowodowego wynika, że Tomasz G. który był w przeszłości karany i aktualnie przebywa w areszcie, ma związek z kolejnymi przestępstwami.
Do pierwszej napaści, w której miał uczestniczyć mężczyzna doszło jesienią 2007 roku lub na przełomie roku 2007/2008 w Stalowej Woli. Wówczas sprawcy pobili swoją ofiarę, a następnie ukradli pieniądze w kwocie około 15-20 tys. złotych. Kila miesięcy później, te same osoby miały wywieźć pokrzywdzonego do lasu, przykuć kajdankami do drzewa, pobić, zmusić do wypicia alkoholu. Następnie przewieziono go do warszawskiego hotelu i przetrzymywano tam przez kilka dni. Chcieli w ten sposób zmusić mężczyznę do przekazania 40 tys. złotych, zabierając mu jednocześnie samochód o wartości 30 tys. złotych.
Dwaj podejrzani o te przestępstwa usłyszeli już zarzuty. Jeden z nich to Piotr M., członek zorganizowanej grupy przestępczej. Miała ona związek m.in. z brutalnym zabójstwem na terenie powiatu otwockiego w 2013 roku. Dzięki pracy operacyjnej i procesowej policjantów, kolejna osoba mająca związek z tymi sprawami usłyszała zarzuty. Z informacji funkcjonariuszy wynika, że Tomasz G. również działał w grupie przestępczej mającej na koncie włamania kradzieże i rozboje, których działania cechowała duża brutalność.
Mężczyznę doprowadzono już do prokuratury. Tomasz G. jest podejrzany o rozbój oraz porwanie. Sąd zadecydował o jego tymczasowym aresztowaniu.
Czym jest Archiwum X?
Zespół do spraw niewykrytych zabójstw, zespół do spraw przestępstw niewykrytych, zwany powszechnie Archiwum X. Jest to tajny zespół przy komendzie wojewódzkiej policji w Polsce zajmujący się rozwikływaniem zbrodni, w sprawie których śledztwa umorzono ze względu na niewykrycie sprawcy.
Obecnie Archiwa X znajdują się we wszystkich miastach wojewódzkich, jak również przy Komendzie Głównej Policji. Zespoły tworzą pracownicy wydziałów kryminalnych oraz dochodzeniowo-śledczych. Ich nazwiska oraz metody pracy pozostają tajemnicą. Część z nich odbyła specjalistyczne szkolenie w bazach Federalnego Biura Śledczego.
Pierwszy taki zespół powołano w 1999 przy Komendzie Wojewódzkiej Policji w Krakowie. Sformalizowano go dopiero 16 stycznia 2005, decyzją miejscowego komendanta wojewódzkiego.
Źródło: policja.pl, wikipedia.org