Zakończyła się policyjna akcja Wielkanoc 2019. Nad bezpieczeństwem podróżujących czuwało ok 5,5 tys. policjantów ruchu drogowego. W całym kraju doszło do 281 wypadków, śmierć poniosło 38 osób, rannych zostało 308 osób. Niestety wielu kierowców wciąż decyduje się wsiąść do samochodu na „podwójnym gazie”. Policjanci ujawnili 1450 kierujących pod wpływem alkoholu.
Warunki na drogach były zróżnicowane – przeważało słońce, ale pojawiły się także przelotne opady deszczu. Część kierowców uznała słoneczną pogodę jako zachętę do zbyt szybkiej jazdy.
Tragiczny bilans świątecznego weekendu
Podczas prowadzonych działań, w całym kraju, doszło do 281 wypadków, śmierć poniosło 38 osób, rannych zostało 308 osób. W tym czasie policjanci ujawnili 1450 kierujących pod wpływem alkoholu.
Najwięcej wypadków miało miejsce w piątek.Najspokojniejsza była niedziela. Tego dnia na polskich drogach doszło do 49 wypadków, w których życie straciło 6 osób, rany odniosło 60 osób.
Czytaj także: Tragiczny bilans Wielkiej Soboty na drogach. Policja podała liczbę ofiar
Do tak tragicznego bilansu w większości przypadków doprowadziła nadmierna prędkość kierujących. Tylko w ciągu czterech dni działań policjanci zatrzymali 494 prawa jazdy za przekroczenie prędkości o ponad 50 km/h na obszarze zabudowanym. Od początku roku takich dokumentów zatrzymano już ponad 13,6 tys. Jest to wzrost o ponad 50% w porównaniu do analogicznego okresu 2018 roku.
Jest gorzej niż rok temu
W poprzednie święta – od Wielkiego Piątku do wielkanocnego poniedziałku – na polskich drogach doszło do 238 wypadków drogowych, w których zginęły 23 osoby, a 303 zostały ranne. Policja zatrzymała 1151 nietrzeźwych kierowców.
Policyjna akcja Wielkanoc
W tym roku policyjna akcja „Wielkanoc” trwała od 19 kwietnia – od godziny 6 do 22 kwietnia – do godziny 22. W zapewnieniu bezpieczeństwa podczas świątecznych wyjazdów brało udział nawet 5,5 tys. policjantów.
Policjanci wykorzystywali oznakowane i nieoznakowane radiowozy z wideorejestratorami oraz radarowe i laserowe mierniki prędkości. Na drogach pojawiły się także policyjne motocykle. Do kontroli ruchu został również użyty policyjny śmigłowiec.
Działania „Bezpieczny weekend – Wielkanoc” dodatkowo były wspierane policyjną akcją informacyjno-edukacyjną „Na Drodze – Patrz i Słuchaj”. Główne celem akcji jest zwrócenie uwagi kierującym pojazdami na konieczność obserwacji drogi i jej otoczenia, obowiązek zachowania szczególnej ostrożności zbliżając się do przejścia dla pieszych i ustępowanie pierwszeństwa pieszemu znajdującemu się na przejściu. W przypadku pieszych funkcjonariusze przypominali o zagrożeniach związanych m.in. z nieostrożnym wejściem na przejście, w tym bezpośrednio przed jadący pojazd, korzystaniem z telefonu podczas przechodzenia przez jezdnię czy przebieganiem przez jezdnię.
Źródło: tvp.info, wiadomosci.wp.pl, policja.pl