Państwa zachodnie pod coraz większą ilością względów wyglądają gorzej od azjatyckich. Dotyczy to również leczenia – najlepszą, a zarazem najtańszą opiekę medyczną mają do dyspozycji mieszkańcy Singapuru.
Według danych Banku Światowego, zsumowane publiczne oraz prywatne wydatki na służbę zdrowia w 2011 roku w Singapurze wyniosły 4,6 proc. PKB. Europa wygląda w tej statystyce dużo gorzej – dla Niemiec wskaźnik ten osiągnął 11,1 proc, w Wielkiej Brytanii 9,3 proc., a w Polsce 6,7 proc. Najsłabiej prezentują się jednak Stany Zjednoczone, gdzie na opiekę zdrowotną przeznacza się niecałe 18% PKB.
Niskie koszty służby zdrowia w Singapurze nie wiążą się ze słabą jakością. Średnia długość życia w tym kraju to 82 lata, co jest wynikiem lepszym od zdecydowanej większości państw europejskich. Również śmiertelność niemowląt jest w Singapurze przeciętnie dwukrotnie mniejsza niż na naszym kontynencie.
Co zatem decyduje o znakomitych wynikach azjatyckiego tygrysa? W żadnym rozwiniętym państwie świata udział prywatnych środków w finansowaniu leczenia nie jest tak wysoki. Dla Singapuru wynosi on 69%. Przyjęto zasadę, iż każda wizyta lekarska przynajmniej częściowo musi być opłacana z prywatnych oszczędności. Stworzono w tym celu konta na które obywatele Singapuru obowiązkowo odprowadzają kilka procent swojego dochodu, aby w razie kosztów związanych z leczeniem skorzystać z odłożonych pieniędzy.
Pomyślano również o osobach, którym pieniądze zgromadzone na obowiązkowych kontach mogą nie wystarczyć na leczenie. Mieszkańcy Singapuru mają możliwość stosunkowo taniego ubezpieczenia się od wysokich kosztów leczenia.
Dopiero osoby, które odkładały pieniądze, a także wykupiły ubezpieczenie, mogą skorzystać z pieniędzy budżetowych w razie sytuacji kryzysowej.
System służby zdrowia przyjęty w Singapurze nie jest pozbawiony pewnych odgórnych regulacji. Jego struktura sprawia jednak, że nie ma konieczności zatrudniania ogromnej rzeszy urzędników, a ciągła konkurencja napędzana przez szpitale prywatne, prowadzi do stopniowego obniżania ceny poszczególnych zabiegów.