76 lat temu, 15 stycznia 1938 roku zwodowano okręt podwodny ORP Orzeł.
Okręt zbudowano w holenderskiej stoczni De Schelde, ze środków podchodzących w części ze składek społeczeństwa, przeznaczonych na Fundusz Obrony Morskiej. Banderę na okręcie podniesiono 2 lutego 1938 roku.
We wrześniu 1939 roku Orzeł brał udział w początkowym okresie obrony Wybrzeża. Następnie udał się do Tallinna gdzie Estończycy podstępem próbowali go internować. Załodze udało się uciec okrętem z Estonii i przedrzeć się do Wielkiej Brytanii gdzie walczyli u boku Brytyjczyków. 23 maja 1940 roku o godzinie 11 wieczorem Orzeł wyszedł na kolejny patrol na Morze Północne z którego już nie powrócił.
Czytaj także: Będą szukać wraku ORP \"Orzeł\". W maju kolejna wyprawa
W związku z tym, że „Orzeł” ani razu nie potwierdził odebrania nowych rozkazów, można przypuszczać, iż zatonął pomiędzy 24 maja a 1 czerwca. Prawdopodobnie stało się to 25 maja, kiedy to brytyjskie stacje podsłuchowe usłyszały silny wybuch na 57° szerokości północnej i 3°40′ długości wschodniej, czyli w rejonie, gdzie znajdował się okręt. Mimo kilku hipotez los okrętu nie jest znany cały czas trwają poszukiwania wraku.
Na zdjęciu: ORP Orzeł
Źródło: historykon.pl
Autor tekstu: Wojciech Gozliński
Źródło zdjęcia: pl.wikipedia.org