Program Polskiej Energetyki Jądrowej (PPEJ) został przyjęty przez rząd. Zakłada on, że w 2024 roku w naszym kraju zostanie uruchomiona pierwsza elektrownia jądrowa.
Docelowa mają zostać wybudowane dwa takie obiekty. PPEJ określa harmonogram ich powstawania oraz przygotowanie infrastruktury potrzebnej elektrowniom jądrowym.
Do 2016 roku ma zostać ustalona lokalizacja dla pierwszej z nich. Ten termin pokrywa się także z zawarciem kontraktu na dostarczenie wybranej technologii dla tej elektrowni. Budowa pierwszego bloku miałaby rozpocząć się w 2019 r. i trwać do 2024. Następnie powstawałyby kolejne bloki (planowane są 2 lub 3). Koszt tego przedsięwzięcia to od 40 do 60 mld zł. W tym samym czasie przewidywane jest rozpoczęcie budowy drugiej elektrowni, której ukończenie miałoby miejsce w 2035 roku.
Czytaj także: Polityka przemysłowa i energetyczna. Polskie postulaty narodowe
Program Polskiej Energetyki Jądrowej zaprezentował też analizę porównawczą. Wynika z niej, że elektrownia uruchomiona ok. 2025 r. będzie mogła konkurować, jeśli chodzi o ceny, z najtańszymi źródłami energii pracującymi w podstawie systemu. Oczywiście zakładając koszt uprawnień do emisji CO2 z 2012 r., czyli ponad 20 euro za tonę. W razie wzrostu cen za prawdo do emisji i paliwa kopalne, konkurencyjność elektrowni jądrowej będzie jeszcze większa.
źródło: newsweek.pl
fot. Wikimedia Commons