Rap patriotyczny od dłuższego czasu przeżywa swój intensywny rozwój. Liczne utwory tego gatunku muzyki przybliżają historię naszego państwa i narodu, ale również umiejętnie dotykają spraw politycznych i światopoglądowych. O patriotyzmie, przesłaniu płyty Walka na dwóch płaszczyznach oraz dalszych planach w rozmowie z Łukaszem Pasimem opowiada Mateusz „Borys” Gęborys.
Łukasz Pasim: Współczesny patriotyzm dociera do młodych osób różnymi drogami. Jedną z nich jest zdecydowanie muzyka. Jak oceniasz kondycję polskiego rapu, który odwołuje się w swym przekazie do sylwetek Żołnierzy Niezłomnych, historii Polski, współczesnej polityki?
Mateusz „Borys” Gęborys: Rap patriotyczny w Polsce ma się coraz lepiej. Młodzi ludzie udzielający się artystycznie zainteresowani są poznaniem dawnych i teraźniejszych losów Ojczyzny. Niestety, tych informacji nie zdobywają siedząc w szkolnych ławkach. W podręcznikach o prawdziwej historii Polski są już tylko nieliczne wzmianki, zwłaszcza jeśli chodzi o tematykę Żołnierzy Niezłomnych. Muzyka i działalność patriotyczna popycha młodych nie tyle w kierunku ukształtowania ich postaw politycznych, co pozwala im pojąć dobrze prawdziwe fakty i przemiany polityczne Polski.
Pierwszy raz zostałeś zauważony po nagraniu teledysku „Oni chcieliby” w roku 2013. Czy to twoje początki twórczości? Skąd wziął się pomysł na taką nazwę płyty i czym są te tytułowe „dwie płaszczyzny”?
Początki mojej działalności muzycznej przypadają na koniec 2008 roku. Na początku nie myślałem o jakimś rozwoju swojej „kariery”. Po pewnym czasie pojawiły się pierwsze efekty, sensowniejsze teksty, lepsze bity, jakość moich kawałków coraz bardziej przypominała muzykę z głębokim przekazem, a nie buntownicze teksty i masę przekleństw. Niewiele osób mnie zna. Ze swoją twórczością raczej się ukrywałem. Jestem zdania, że można wyjść na „powierzchnię” dopiero wtedy, gdy jest się pewnym wykonania dobrej roboty, a nie kolejnego przeciętnego materiału. Punktem kulminacyjnym w rozwoju mojej twórczości był rok 2013, kiedy to wydałem patriotyczną płytę pt.: „Walka na dwóch płaszczyznach”. Do wydania tego materiału przygotowywałem się aż prawie trzy lata. Pomysł na nazwę płyty i jej koncepcję zrodził się na podstawie dualizmu, podziału świata na dobro i zło, na dwie płaszczyzny, na płaszczyznę wiedzy i niewiedzy, na płaszczyznę dobra i zła, na płaszczyznę Boga i Szatana… Dwóch płaszczyzn, na których trwa walka, można doszukiwać się w nieskończoność. Dualizm odnalazłem również w tematyce Żołnierzy Niezłomnych. Jedni słusznie wyznają rację i słuszność Ich walki, inni zamierzenie okłamują prawdę o naszych bohaterach.
Pomysł nawiązania do lokalnego patriotyzmu zrodził się nie tak spontanicznie, jak inni by myśleli. Urodziłem się w Zamościu, wychowałem się w Zamościu, żyję i działam obecnie na Lubelszczyźnie, a więc jestem związany z tym regionem od dziecka. Nie sposób stworzyć patriotyczne przesłanie promowania Polskości, zapominając o miejscach bliskich sercu. „Słowiańska potęga!”
Wierzysz w to, że swoją muzyką odciągniesz młodych od zatracenia moralnego? Nie trudno zauważyć, że często moralizujesz. Czy przez promocję patriotyzmu da się ludzi odciągnąć od używek, marnowania życiowych szans na rozwój?
Tak, wierzę w to, że młodzież choć trochę trzeźwiej będzie patrzyła na świat niż do tej pory. Coraz więcej młodych ludzi angażuje się w działalność patriotyczną, a nie w zatracanie swojego zdrowia w używkach. Zresztą mamy teraz do czynienia z ogromnym zainteresowaniem polską historią, korzeniami. Moja płyta pt. „Walka na dwóch płaszczyznach” nie jest w całości złożona z głębokiego patriotycznego przekazu, przez co przyjęła się dobrze wśród innych kręgów słuchaczy. Płyta zawiera także nagrania obrazujące moją drogę do wydania tej płyty, np.: „Jak odrodzony feniks”, „Zazdrość jest ślepa”.
Jakie są Twoje plany na przyszłość? Czy po pierwszej płycie odczuwasz chęć kontynuowania swojej pracy?
Do tej pory udało mi się sprzedać trzy czwarte całego nakładu. Jest to wynik zadowalający z punktu widzenia realiów polskiego podziemia rapowego. W planach mam już kolejną płytę. Zdradzę, że treść utworów będzie często nawiązywać do mało znanych faktów historycznych. Płyta pt.: „Walka na dwóch płaszczyznach” przetarła te szlaki, teraz można zagłębiać się w przekaz i promować dosadniej polską historię.
Dziękuję za rozmowę!
Dzięki! Czołem Wielkiej Polsce!
Polub „Borys” na Facebook – kliknij
WN2P – Oni chcieliby (ft. PRT prod. WZK)
[mom_video type=”youtube” id=”86YljhG9eD0″]
WN2P – Słowiańska potęga (prod. Ewieron)
[mom_video type=”youtube” id=”ozG4NQwekkA”]
Płyta „Walka na dwóch płaszczyznach” ukazała się pod patronatem medialnym wMeritum.pl
Fot.: Łukasz Pasim / wMeritum.pl, Mateusz Gęborys