1 marca 2014 roku, a więc w narodowy dzień pamięci o tzw. Żołnierzach Wyklętych gimnazjum w miejscowości Biała otrzyma imię Żołnierzy Wyklętych. Będzie to jak dotąd pierwsza szkoła w naszym kraju, która wybrała właśnie ich na swoich patronów. Ponadto w tym roku na Podlasiu będziemy mogli zobaczyć kolejne murale upamiętniające żołnierzy powstania antykomunistycznego.
To ważna forma uczczenia pamięci żołnierzy tak zwanej drugiej konspiracji, (…) która przyczyni się do popularyzacji tej trudnej i skomplikowanej tematyki dotyczącej polskiego podziemia niepodległościowego lat 1944–1956 – napisał w liście do szkoły dr Sławomir Poleszak, naczelnik Biura Edukacji IPN w Lublinie.
Kim byli Wyklęci?
Czytaj także: „Nil” Żołnierzem Niezłomnym – wywiad z Tadeuszem Płużańskim
Żołnierzami Wyklętymi były osoby (zarówno mężczyźni jak i kobiety), które po 1945 roku nie zgadzały się z obecną sytuacją polityczną w naszym kraju. Nie podobało im się to, iż mimo bycia wśród aliantów rozmawiano o naszych interesach bez polskich dyplomatów, co skutkowało tym, że w Polska została podporządkowana Sowietom.
Geneza święta
Protoplastą w utworzeniu dnia pamięci o Żołnierzach Wyklętych był ś.p Lech Kaczyński. Dzięki jego staraniom od 2011 roku cyklicznie 1 marca obchodzimy narodowy dzień pamięci o powstańcach antykomunistycznych.
Dlaczego 1 marca?
Otóż w tym dniu 1951 roku zamordowano ostatnich członków Komendy Zrzeszenia “Wolność i Niezawisłość”, która była ostatnim już krajowym ośrodkiem dowodzenia. Nazwa Żołnierze Wyklęci wzięła się stąd, gdyż terror komunistyczny karał ich najsurowszą karą – karą śmierci. Do dzisiaj nieznane są nam pochówki wielu powstańców, gdy propaganda tamtych czasów chciała wymazać ich ze świadomości i pamięci innych ludzi.
źródło: tygodnikpodlaski.pl/dziennikwschodni.pl fot. commons.wikimedia.org