Druga fala Covid-19 stała się faktem. Nie dziwi więc, że pojawia się coraz więcej pytań, kiedy pojawi się szczepionka na koronawirusa. Głos w tej sprawie zabrali eksperci, którzy studzą emocje.
Z każdym dniem w Europie pojawia się coraz więcej przypadków zachorowania na Covid-19. Trudno zliczyć kraje, w których liczba zakażeń na dobę nie przekroczyła tysiąca. Najtrudniejsza sytuacja jest w Hiszpanii oraz Francji, jednak i w Polsce przypadków przybywa w błyskawicznym tempie.
Ta sytuacja sprawia, że pojawia się coraz więcej pytań dotyczących tego, kiedy pojawi się szczepionka na koronawirusa. Jeszcze kilka miesięcy temu mówiło się i pisało, że preparat może pojawić się pod koniec 2020 i 2021 roku. Wiele wskazuje jednak, że te zapowiedzi były grubo przeszacowane.
Agencja prasowa Reuters przytacza bowiem wypowiedzi niemieckich lekarzy, którzy studzą emocje światowej społeczności. Okazuje się, że na szczepionkę przyjdzie nam nieco poczekać.
Szczepionka na koronawirusa. Kiedy się pojawi i kiedy wrócimy do normalngo życia?
Reuters przytacza wypowiedzi niemieckich lekarzy, przedstawicieli Stałej Komisji Szczepień. Przyznają oni, że szczepionka na koronawirusa nie pojawi się tak szybko, jak się spodziewano. Podkreślają bowiem, że nawet jeżeli uda się ją wyprodukować, wówczas będzie ona dostępna w bardzo ograniczonych ilościach. Ponadto, zanim uda się zaszczepić wszystkich obywateli miną długie miesiące.
Jeden z wirusologów, na którego powołuje się Reuters przyznaje, że jego zdaniem życie w Niemczech wróci do normalności w przeciągu 1,5-2 lat. Dodaje również, że przez „normalność” rozumiemy brak maseczek w przestrzeni publicznej oraz brak dystansu społecznego.
Co do daty wypuszczenia szczepionki na rynek musimy uzbroić się w cierpliwość. Eksperci, którzy odpowiedzieli na pytania zadane im w ankiecie przez „Journal of General Internal Medicine”, twierdzą bowiem, że skuteczny preparat pojawi się w lipcu 2022 roku. Jeżeli chodzi o wprowadzenie szczepionki dla osób najbardziej potrzebujących, specjaliści odpowiedzieli, że najwcześniej będzie to możliwe w lutym 2021 r., a najpóźniej w grudniu przyszłego roku.