Zmiany w teleporadach. Nowe przepisy zakończą trwającą od początku pandemii dominację „wizyt telefonicznych” stawiając na osobiste spotkania z lekarzami. Minister zdrowia Adam Niedzielski wyjaśnił, które grupy pacjentów nie będą korzystać z teleporad.
Teleporada przestaje być standardem. W poniedziałek wieczorem w Dzienniku Ustaw opublikowano rozporządzenie ministra zdrowia ws. standardu organizacyjnego teleporady w ramach podstawowej opieki zdrowotnej.
Nowe przepisy zakładają, że wizyta lekarska nie może się odbyć w formie zdalnej, jeżeli dotyczy:
- pacjenta, który odbywa pierwszą wizytę u lekarza, pielęgniarki lub położnej POZ,
- pacjenta z podejrzeniem choroby nowotworowej,
- pacjenta z chorobą przewlekłą, gdy stan jego zdrowia pogorszył się lub doszło do zmiany objawów,
- dziecka do 6. roku życia.
W ostatnim przypadku ustawodawca zawarł wyjątek. W formie zdalnej może się odbyć „porada kontrolna w trakcie leczenia, ustalonego w wyniku osobistego badania pacjenta, której udzielenie jest możliwe bez badania fizykalnego”.
Zmiany w teleporadach. Minister Niedzielski mówi o nadużyciach
Innym ciekawym rozwiązaniem, które wprowadzono w rozporządzeniu jest konieczność wyrażenia zgody na teleporadę. Od momentu wejścia w życie nowych przepisów porada musi się odbyć stacjonarnie, jeśli pacjent lub jego opiekun nie zgodzi się na formę zdalną.
Teleporada nie będzie już standardem dla dzieci do 6 roku życia, pacjentów z chorobami przewlekłymi w przypadku pogorszenia lub zmiany objawów, podejrzenia choroby nowotworowej i tych, którzy po prostu chcą być zbadani osobisciehttps://t.co/kOM1zy8QNG
— Adam Niedzielski (@a_niedzielski) March 8, 2021
Minister Adam Niedzielski tłumaczył w piątek, że regulacja jest odpowiedzią na liczne sygnały o nadużywaniu porad zdalnych.
Rozporządzenie wejdzie w życie po 7 dniach od ogłoszenia, czyli w poniedziałek, 15 marca.