Pralka, to urządzenie, które jest niezbędne w domu. Warto więc podjąć decyzję o jej zakupie świadomie, tak aby posłużyła na długie lata i była funkcjonalna. Wybór utrudnia fakt, że na rynku mamy do wyboru masę modeli różnych producentów, które wcale znacznie się od siebie nie różnią. Warto więc, podejść do tematu od strony technicznej i porównać parametry.
Na co zwrócić uwagę podczas zakupu pralki?
1. Miejsce, gdzie ją postawimy ma znaczenie
2. Jaką ładowność mają pralki automatyczne
3. Klasa energetyczna i zużycie wody
4. Na co jeszcze warto zwrócić uwagę? Jaka jest maksymalna prędkość wirowania?
Przy wyborze pralki, nie można wskazać jednego modelu, który zaspokoi potrzeby każdego. Innej pralki potrzebuje 4 osobowa rodzina, a z innej zadowolony będzie samotny singiel, który mieszka w kawalerce. Warto więc rozpatrzeć tę kwestię indywidualnie, zapoznać się ze swoimi potrzebami. Dla ułatwienia należy zapoznać się z technicznymi aspektami, które pomogą nam w trafnym wyborze.
Miejsce, gdzie ją postawimy ma znaczenie
Często miejsce, w którym będzie stała pralka ma główny wpływ na to jaki model wybierzemy i znacznie zawężają liczbę ofert do rozważenia. Jeżeli mamy niewiele miejsca należy praktycznym wyborem będzie pralka ładowana od góry. Takie pralki ładowane od góry są zazwyczaj mniejsze i bez problemu można umieścić je nawet w niewielkich pomieszczeniach. Inną alternatywą są wersje slim pralek czyli bardzo płytkie. Producenci prześcigają się w coraz to węższych modelach. Pralkę ładowaną frontowo w wersji slim znajdziemy o głębokości nawet 34cm, gdzie standardowy model ma wymiary około 60 x 85 cm. Niestety, wpływa to także na pojemność pralki. Do takiego modelu załadujemy zaledwie 4 kg wsadu. Na rynku dostępne są także specjalne modele przeznaczone do zabudowy. Pralka wolnostojąca nie stanowi elementu ozdobnego, dlatego staramy się ukryć nasze pralki w szafach czy szafkach.
Jaką ładowność mają pralki automatyczne
Jeżeli kwestię umiejscowienia mamy już za sobą, warto zastanowić się nad tym, jaką ładowność powinna mieć nasza pralka automatyczna. Tutaj nie ma jednoznacznej dobrej odpowiedzi. Standardowa wielkość pralki to około 6kg, ale wahania są spore, bo znajdziemy takie o pojemności od 4 do nawet 12 kg. Tutaj wybór należy rozważyć indywidualnie, w zależności od potrzeb, wielkości rodziny i częstości wykonywanego prania. Zarówno zbyt duża pojemność jak i za mała będą nieekonomiczne. Dla zobrazowania, ogólne zalecenia są następujące:
- pralki o ładowności 4 kg – najlepiej sprawdzą się dla osób, które mieszkają same lub mają niewielką przestrzeń i nie mogą pozwolić sobie na głębszą pralkę. Minusem jest fakt, że nie wypierzemy w niej pościeli czy zasłon.
- pralki o ładowności 5-6 kg – to standardowa ładowność pralki idealna dla 2-3 osobowej rodziny
- pralki o ładowności 7-8 kg – idealnie sprawdzą się przy czteroosobowej rodzinie
- pralki o ładowności powyżej 9 kg- to pralki polecane dla dużych rodzin, które mają spore ilości prania
Producenci stawiają na elastyczne rozwiązania, dlatego znajdziemy takie pralki, które mają dużą ładowność, ale ważą one pranie przed rozpoczęciem cyklu i dostosowują zużycie wody tzw. automatyka wagowa. To ekonomiczne i praktyczne rozwiązanie. Na co dzień możemy prać mniejsze ilości, a w razie potrzeby bez problemu wrzucimy także dużą kołdrę czy zasłony.
Klasa energetyczna i zużycie wody
Klasa energetyczna to informacja dla nas jak ekonomiczna będzie pralka. Podaje ona średnie roczne zużycie energii. W zależności od energooszczędności znajdziemy urządzenia oznaczone od D do A+++. Obecnie producenci stawiają na energooszczędność, gdyż wiedzą, że konsumenci są coraz bardziej świadomi i stawiają na pralki, które powodują niższe zużycie prądu. Dlatego też, na rynku spotkamy niewiele modeli, które mają oznaczenia poniżej A. Tańszy model o niższej klasie energetycznej, będzie po prostu nieefektywny długofalowo, wygeneruje wyższe koszty miesięczne, a przecież pralka to zakup na lata.
Kolejnym czynnikiem, na który powinniśmy zwrócić uwagę przy wyborze pralki jest zużycie wody na cykl. Warto zwrócić uwagę na ten parametr, gdyż wartości mogą znacznie różnić się w zależności od danego modelu. Można jednak bez problemu porównać ze sobą poszczególne pralki, gdyż producenci podają ilość zużycia wody przez rok. Łatwo więc zestawić ze sobą konkretne modele i porównać ich pobór wody.
Na co jeszcze warto zwrócić uwagę? Jaka jest maksymalna prędkość wirowania?
Kolejnym parametrem, który jest ujednolicony dla wszystkich modelki to efektywność prania. Określona jest w skali od A do G i daje nam możliwość porównania skuteczności prania danego modelu. Dla niektórych istotny będzie także poziom hałasu jaki wytwarza pralka podczas prania. Nie powinien on przekraczać 50 dB podczas prania oraz 70 dB podczas wirowania, jednak bez problemu znajdziemy cichsze modele. Warto zwrócić także uwagę na prędkość wirowania. Standardowo pralki oferują 1200 obr min do 1400 obr min, ale są również modele, które oferują nawet 1600 obr min. Są to przeważnie pralki, które mają większą ładowność.
To najważniejsze parametry, nad którymi powinniśmy się zastanowić wybierając pralkę. Dodatkowo warto sprawdzić jakie mają funkcje dodatkowe tak aby dopasować je do swoich potrzeb. Miłośnikom nowoczesnych gadżetów z pewnością spodoba się zdalne sterowanie smartfonem, dla rodziców praktyczna będzie blokada rodzicielska, która uniemożliwi pociechom zatrzymanie pralki podczas jej działania, dla zapominalskich przydatną opcją może okazać się możliwość dodania ubrań w czasie prania, a Ci dla których prasowanie to przykry obowiązek powinni poszukać pralki z funkcją łatwe prasowanie. Ciekawą funkcją jest także automatyczne dozowanie środka piorącego, co znacznie usprawnia codzienne pranie oraz możliwość samodzielnego dostosowania trybu prania.
Materiał zewnętrzny