20 marca o godzinie 20.00 w sali 107 w budynku Starego BUW-u odbędzie się kolejne spotkanie z cyklu „Seminaria o Żołnierzach Wyklętych”. Spotkanie organizowane przez Niezależne Zrzeszenie Studentów Uniwersytetu Warszawskiego będzie tym razem dotyczyło losu rodzin Żołnierzy Niezłomnych. Gośćmi spotkania będą: p. Teresa Heda – Snopkiewicz, córka gen. Antoniego Hedy „Szarego” oraz gen. Ryszard Matrzak, prezes Światowej Federacji Polskich Kombatantów.
Spotkanie będzie poświęcone losowi tak zwanych „Rodzin Wyklętych”, czyli rodzin bohaterów polskiego podziemia niepodległościowego. Żołnierze Wyklęci po zakończeniu II wojny światowej kontynuowali walkę – z bronią w ręku wystąpili przeciwko kolejnemu totalitaryzmowi, w którego szponach znalazła się Polska. Bardzo często za walkę z komunistami przyszło im zapłacić najwyższą cenę – tracili zdrowie czy też życie mordowani przez komunistycznych zbrodniarzy. Jednak komuniści na tym nie poprzestawali – robili wszystko, żeby pamięć o Żołnierzach Wyklętych zaginęła. Rodziny bohaterów polskiego podziemia niepodległościowego, bardzo często spotykały liczne represje ze strony funkcjonariuszy systemu komunistycznego. Podczas spotkania chcemy poruszyć temat tego, jak wyglądało życie rodzin Żołnierzy Niezłomnych w czasach PRL-u i jaką cenę przyszło im zapłacić za bohaterstwo ich najbliższych.
Czytaj także: Warszawa: \"Witold Pilecki - ochotnik do piekła\". Spotkanie z Jackiem Pawłowiczem
Na spotkaniu będziemy mieli okazję porozmawiać z panią Teresą Hedą – Snopkiewicz, córką generała Antoniego Hedy „Szarego”, legendarnego dowódcy ZWZ i AK na Kielecczyźnie, a w okresie powojennym także formacji niepodległościowych takich jak ROAK, DSZ WiN i NIE. Naszym gościem będzie także gen. Ryszard Matrzak, prezes Światowej Federacji Polskich Kombatantów.
Cykl seminariów o Żołnierzach Wyklętych to projekt organizowany przez Sekcję historyczną NZS UW. Spotkania te mają na celu propagowanie wiedzy o bohaterach polskiego podziemia antykomunistycznego i przywracanie im należnego miejsca w historii Polski i pamięci społecznej. Chcemy przypominać o ludziach, z którymi komunistyczni zbrodniarze walczyli przez wiele lat nie tylko poprzez fizyczną ich eliminację, ale także poprzez fałszowanie historii oraz próby niszczenia pamięci o nich.
wMeritum.pl patronem medialnym wydarzenia