Po wyjściu z Unii Europejskiej przez Wielką Brytanię, o nastrojach antyunijnych mówi się coraz głośniej. O tym, że szeregi największej organizacji europejskiej miałaby opuścić także Polska słyszymy już któryś rok. W ostatnim czasie jednak, mówi się o tym coraz poważniej. Jakie są szanse, że nie nie będzie przedstawicieli znad Wisły w Brukseli? Kto oprócz Polaków może odejść z UE?
Czy Polska opuści szeregi Unii?
Po dość kontrowersyjnych decyzjach sądów i Trybunału w Polsce, w przestrzenii publicznej coraz głośniej mówi się, że może dojść do Polexitu. Mówią to zarówno zwolennicy wyjścia ze struktur, jak i przeciwnicy. Jakie są faktyczne szanse na takie wyjście?
Analitycy nie mają złudzeń – Polska nigdzie się nie wybiera. Na to, że Polacy zrezygnują z członkostwa w UE bukmacher BETFAN płaci 15 złotych za każdą wydaną złotówkę. Oznacza to, że dają oni 6% szans na takie wydarzenie. Nie inaczej jest w przypadku ekspertów, którzy uważają obecną polską politykę zagraniczną za tzw. “grę na nosie” Unii.
Według nich Polska jest zbyt mocno związana gospodarczo z Unią Europejską. Wspominają oni, że dzięki akcesji do tej organizacji, nastąpiła całkowita restrukturyzacja polskiej gospodarki, a także wzrosła wiarygodność kredytowa naszego państwa – oceny przez inwestorów zagranicznych czy agencje ratingowe. Eksperci międzynarodowi i ekonomiczni wskazują także na spadek udziału segmentu rolniczego w polskiej gospodarce.
Włochy faworytem do wyjścia
Zakłady bukmacherskie największe szanse na wyjście dają Włochom. Temat opuszczenia UE przez państwo z Półwyspu Apenińskiego trwa od półtora roku. Może to być nie lada zdziwienie dla fanów historii – przecież to właśnie Włosi byli prekursorami Unii Europejskiej, to właśnie oni wraz z Francją, Niemcami i krajami Beneluksu zakładali Europejską Wspólnotę Węgla i Stali.
Ich pomysł na to, żeby nie być już członkiem UE wziął się z tego, że ich zdaniem nie otrzymali wystarczającej pomocy w trakcie pandemii od państw członkowskich. Według sondażu instytutu Tecnè Poll, z końca pierwszej połowy poprzedniego roku, aż 49 proc. Włochów zagłosowałoby w referendum za wyjściem z UE.
Lider włoskich nacjonalistów zaś, zarzuca Niemcom chęć przejęcia włoskich firm i zniszczenia gospodarki Italii za bezcen. Wspominana jest także sytuacja wprowadzenia Euro, według włoskiej prawicy był to moment w którym Niemcy zyskały na tym bardzo wiele – w przeciwieństwie do Włochów.
Grecja nie chce być dłużna
I tu nie ma niespodzianki. Wśród państw wymienianych w kwestii odejścia z Unii Europejskiej, nie mogło zabraknąć Greków. Wiąże się to bezpośrednio z greckim kryzysem lat poprzednich. Temat ten ciągnie się jednak od paru lat i oprócz dużych zapowiedzi, żadne większe kroki nie są podejmowane.
Przez analityków wciąż są oni na drugim miejscu (tuż za Włochami). Eksperci dają im tylko 13% szans, że mogliby nie być oni częścią UE. Trzeba pamiętać, że sytuacja jest wciąż dynamiczna, a nastroje nacjonalistyczne są coraz silniejsze. Proces wyjścia z Unii trwa jednak sporo czasu, a na ten moment nie zapowiada się, żeby któreś państwo było skore do odejścia.
materiał partnera