Zastanawiasz się, w jaki sposób dobrać właściwy drut oporowy? Na pewno zdajesz sobie sprawę z tego, jak wiele od niego zależy i jak mocno wpływa on na pracę innych podzespołów i całego urządzenia. Co zatem wziąć pod uwagę?
Prąd-temperatura
Aby właściwie dobrać rodzaj drutu oporowego do urządzenia, można skorzystać z wykresu prąd-temperatura, który zwykle znajduje się w dokumentacji technicznej produktów. Dzięki temu możliwe jest uzyskanie dokładnych wartości temperatury i oporu, poprzez dostosowanie długości drutu oporowego i parametrów przepływającej przez niego energii elektrycznej.
Najbardziej kluczowe parametry opisujące druty oporowe
Właściwości drutów oporowych różnią się między sobą na wiele sposobów i zależą między innymi od materiału, z jakiego został wykonany przewód. Do kluczowych atrybutów, które opisują właściwości drutu oporowego, należą opór, maksymalna temperatura użytkowania oraz średnica.
Opór
Opór to fundamentalny aspekt drutu oporowego, który jest wyrażany w omach na metr bieżący. Przykładowo, wartość oporu 28 Ω/mb oznacza, że metr drutu podłączony do obwodu jest równoważny opornikowi o wartości oporu 28 Ω. Właśnie od oporu zależy, w jaki sposób drut będzie modulował natężenie prądu (czy zadziała tak jak określony opornik). Zobacz, spośród jakich możesz wybierać na stronie Botland.
Maksymalna temperatura użytkowania
Maksymalna temperatura użytkowania jest uzależniona przede wszystkim od materiału, z którego wykonany jest drut, i wynosi zwykle około 1400°C dla drutów kantalowych, a nieco mniej dla drutów wykonanych ze stopów miedzi czy niklu. Ważne jest, aby pamiętać, że nie należy przekraczać zalecanej temperatury pracy drutu oporowego, ponieważ może to szkodliwie wpłynąć na cały układ (a także na jego bezpieczeństwo).
Przekroje drutów
W systemie AWG (American Wire Gauge) zwykle określa się standaryzowane przekroje drutów i przewodów, wraz z dodatkowym podaniem średnicy drutu w milimetrach w krajach europejskich. Przekrój (średnica) ma wpływ na prąd maksymalny, jaki może przejść przez konkretny drut oporowy.
Oprócz tego druty oporowe różnią się również innymi parametrami, takimi jak długość, wytrzymałość mechaniczna i odporność na korozję, które są zależne od materiału i procesu produkcji drutu, wraz z warunkami jego przechowywania.
Zastosowanie
Przewody oporowe mają bardzo rozległe zastosowanie w różnego rodzaju urządzeniach i sprzętach. Wymienić można między innymi:
- elementy grzejne, takie jak grzałki czy spirale grzewcze, stosowane w pralkach, suszarkach, zmywarkach, elektronicznych papierosach, zapalniczkach elektrycznych, podgrzewaczach, nagrzewnicach, piecach i piekarnikach, czajnikach oraz we wszystkich innych urządzeniach wykorzystujących energię elektryczną do produkcji ciepła;
- narzędzia do spawania, rysowania, łączenia i pakowania;
- lutownice i stacje lutownicze;
- narzędzia tnące, często do użytku z takimi materiałami jak styropian, styrodur, akryl, plexiglass i inne tworzywa sztuczne;
- przyrządy pomiarowe korzystające z termopar;
- rezystory specjalnie zaprojektowane do pracy w wysokich temperaturach.
Materiał zewnętrzny partnera