Premier Donald Tusk ogłosił w środę swoją decyzję ws. stacji TVN. Z jego zapowiedzi wynika, że zablokuje ona możliwość kupna medium przez węgierski kapitał. Na jego słowa zareagował ambasador USA w Polsce Mark Brzezinski.
Premier Donald Tusk w końcu publicznie odniósł się do pogłosek o możliwym zakupie stacji TVN przez zagraniczny, węgierski kapitał, powiązany z premierem Węgier Viktorem Orbanem.
Szef rządu zdecydował się na radykalny ruch, który zablokuje taką możliwość. – Podjąłem decyzję, aby rozporządzenie w sprawie wykazu podmiotów podlegających ochronie oraz właściwych dla nich organów kontroli uzupełnić listę firm, które znajdują się w tym rozporządzeniu, także o stacje telewizyjne TVN i Polsat – poinformował.
– Zostaną umieszczone w wykazie firm strategicznych, które podlegają ochronie na przykład przed agresywnym i niebezpiecznym z punktu widzenia interesów państwa polskiego przejęciem – dodał.
Tusk uzasadnił tak radykalny ruch koniecznością ochrony suwerenności. – Nie odpuścimy, nie pozwolimy, aby wrogie państwa ingerowały w sposób bezczelny, tak jak to miało miejsce w Rumunii czy niedawno w Mołdawii, czy w wielu innych miejscach, w nasze codzienne życie, w naszą gospodarkę czy w procesy wyborcze – powiedział.
– Ten model jest zawsze taki sam. Antyeuropejski, niezależny kandydat, antyelitarny, który wreszcie wyzwoli swój kraj od europejskiej kurateli, uczyni go naprawdę suwerennym – tłumaczył.
Ambasador USA w Polsce reaguje na zapowiedź Tuska. Wspomina o demokracji
Decyzja premiera wywołała lawinę komentarzy. Wiele osób kwestionuje legalność takiego ruchu. Co ciekawe, w sprawie głos zabrał nawet ustępujący ambasador USA w Polsce Mark Brzezinski.
Dyplomata będący przedstawicielem administracji prezydenta USA Joe Bidena w naszym kraju, podkreśla, jak ważne są media w demokracji. – Pluralizm mediów jest fundamentem demokracji. Wiem, jak bardzo Polacy cenią sobie dostęp do wolnych i różnorodnych mediów – napisał.
– W obliczu globalnych wyzwań związanych z obcą, szkodliwą ingerencją ważne jest, aby rządy podejmowały działania na rzecz ochrony swojej strategicznej infrastruktury przed potencjalnymi zagrożeniami dla bezpieczeństwa narodowego – dodał.