W niedzielę, 18 maja, ulicami Wrześni przeszedł I Marsz Pamięci Dzieci Wrzesińskich. Organizatorami 113 rocznicy strajku Dzieci z Wrześni byli: działające w strukturach Ruchu Narodowego Stowarzyszenie Wielkopolscy Patrioci i Unia Polityki Realnej oraz niezrzeszeni: Wrzesiński Ruch Patriotyczny oraz FC Lecha Poznań z Wrześni. Marsz odbywał się pod hasłem „Duma i przyszłość Wielkiego Narodu”, organizatorzy podkreślali, że czcząc pamięć odważnych Dzieci Wrzesińskich walczą o godną przyszłość dla następnych pokoleń w silnej i suwerennej Polsce.
Uroczystości rozpoczęły się Mszą Świętą w Kościele Farnym we Wrześni. Mszę odprawił ksiądz Jarosław Wąsowicz, duszpasterz kibiców i organizator Ogólnopolskiej Pielgrzymki Kibiców na Jasną Górę. W swoim patriotycznym kazaniu podkreślał znaczenie wychowania dzieci w wierze katolickiej i w duchu patriotycznym dając za przykład Dzieci Wrzesińskie, które potrafiły stawić opór zaborcy i bronić modlitwy w języku polskim.
Czytaj także: Wakacje w Godzinę W. - w „zamordowanym mieście”
Po Mszy Świętej ulicami Wrześni przeszło w Marszu Pamięci około 100 osób. Skandowano hasła, takie jak: „Dzieci Wrzesińskie, pamiętamy”, „Bóg, Honor i Ojczyzna”, „Wasza krew za naszą wolność” i „Cześć i chwała bohaterom”. Pod pomnikiem Dzieci Wrzesińskich delegacje organizacji biorących udział w Marszu złożyły kwiaty i zapaliły znicze, odśpiewano „Rotę”, a kibice Lecha odpalili race. Następnie Marsz ruszył w kierunku Rynku, gdzie zaplanowano przemówienia okolicznościowe.
Prezes UPR, członek Rady Decyzyjnej Ruchu Narodowego i „jedynka” na liście w wyborach do Europarlamentu, dr Bartosz Jóźwiak, Członek Stowarzyszenia Wielkopolscy Patrioci i kandydat Ruchu Narodowego z numerem czwartym, podkreślał, że pamięć o Dzieciach Wrzesińskich zobowiązuje nas do tego, abyśmy nie dopuścili do powtórzenia się tragicznej sytuacji Narodu Polskiego z tamtych dni. Postawa Dzieci Wrzesińskich wzięła się z postawy ich rodziców, podczas gdy w dzisiejszych czasach robi się wszystko, aby ograniczyć rolę rodziców w wychowaniu swoich dzieci. Wprowadzane są mechanizmy ograniczające władzę rodzicielską, dzieci mają być własnością państwa, w szkole oducza się je samodzielnego myślenia. Uczniowie mają odgadywać intencje układających testy, intencje władzy. Jednocześnie ogranicza się ich wiedzę o historii, szczególnie tej części najnowszej historii naszego narodu, z której możemy być dumni.
Marsz zakończono modlitwą i odśpiewaniem „Mazurka Dąbrowskiego”.