278 kilometrów kwadratowych i 138 tysięcy mieszkańców. Pod względem powierzchni Zielona Góra stała się szóstym miastem w Polsce. Wszystko dzięki połączeniu z gminą, które formalnie nastąpiło 1 stycznia 2015 roku.
Zalety wynikające z połączenia odczuwają już mieszkańcy wsi. Przez ostatnie dwa lata miasto przekazywało pieniądze w ramach Funduszu Integracyjnego na inwestycje wyselekcjonowane przez zebrania wiejskie. Łącznie zainwestowano sześć milionów złotych.
Czytaj także: Wprost: Za konsultacje przemówień Sikorskiego zapłacono ponad ćwierć miliona!
Czytaj także: Łódź - polskie Detroit
Od września wyrównane zostały ceny biletów MZK w mieście i gminie. Wraz z początkiem nowego roku o 18 procent zwiększyła się ogólna liczba kursów. W rozkładach jazdy uwzględnione zostały również te miejscowości byłej gminy, których do tej pory trasy nie obejmowały.
Początek 2015 roku przyniósł także niższe podatki. Opłata za jeden hektar gospodarstwa w ramach podatku rolnego wynosi 15 złotych 35 groszy, podczas gdy jeszcze w przypadku gminy było to ponad 137 złotych! Stawka podatku od nieruchomości została zrównana do niższej kwoty.
Dla mieszkańców byłej gminy wprowadzono również specjalne karty, pozwalające na uzyskanie zniżek i ulg np. na basenie, w klubach czy restauracjach.
Źródło: Gazeta Lubuska
Fot: Commons Wikimedia