Niezwykłe emocje towarzyszyły ekipie Stowarzyszenia „Wizna 1939” oraz programu Adama Sikorskiego „Było… nie minęło” w 2011 r. podczas ekshumacji mjr. Władysława Raginisa i kpt. Stanisława Brykalskiego.
Zmoknięci, ale zdeterminowani do odnalezienia i uhonorowania wielkiego wojownika dosłownie nie odczuwaliśmy głodu i pragnienia. Przeszukiwanie ziemi „garść po garści” przyniosło zaskakujące efekty – szczątki, które mogliśmy pochować z należytą oprawą na Górze Strękowej k/Wizny, a dzięki temu stworzyć swoiste miejsce pamięci we wnętrzu schronu dowodzenia. – wspominają organizatorzy ekspedycji. – Odnaleźliśmy także odłamki granatu, którymi wysadził się dowódca, elementy munduru, wyposażenia, guziki, ale co najbardziej symboliczne – wieczne pióro ze złotą stalówką.
Obecnie, po zgoła trzech latach prezentujemy Państwu film nakręcony amatorską kamerą, dokumentujący renowację tego cennego artefaktu. Wartościowego nie tylko ze względu na jego niepowtarzalność, ale także osobę właściciela, który pozostał nieśmiertelny w sercach wielu Polaków.
Kapitan Władysław Raginis (1908-1939) był polskim dowódcą wojskowym, kapitanem Korpusu Ochrony Pogranicza, dowódcą obrony Wizny. Pośmiertnie, w 1970 roku odznaczony Krzyżem Złotym Orderu Wojennego Virtuti Militari. Postanowieniem prezydenta Lecha Kaczyńskiego z 2009 roku „za wybitne zasługi dla niepodległej Rzeczpospolitej Polskiej” został odznaczony Krzyżem Wielkim Orderu Odrodzenia Polski. W 2012 roku został pośmiertnie awansowany do stopnia majora przez ministra obrony narodowej Tomasza Siemioniaka.
Obecnie pióro kapitana Raginisa można oglądać w Muzeum Garnizonu i Ziemi Ostrowskiej w Ostrowi Mazowieckiej, gdzie zostało zdeponowane 24 stycznie 2015 roku.
[mom_video type=”youtube” id=”wpMjIhdZMyQ”]
Źr. i fot.: za zgodą wizna1939