Forbes ogłosił tegoroczny ranking „100 najbogatszych Polaków”. Dwie osoby zaliczyły awans do pierwszej dziesiątki, a Leszek Czarnecki pożegnał się z pozycją na podium. Spośród ścisłej czołówki największym wzrostem majątku może się pochwalić liderujący Jan Kulczyk.
Od momentu publikacji zeszłorocznego rankingu Forbesa majątek najbogatszego Polaka powiększył się o jedną trzecią. Kulczyk działa obecnie w w branży energetycznej, surowcowej, infrastrukturalnej, a także zajmuje się nieruchomościami. Jego majątek przekroczył 15 miliardów złotych, co oznacza ponad dwukrotny wzrost na przestrzeni ostatnich pięciu lat.
Drugie miejsce zajmuje Zygmunt Solorz-Żak, twórca telewizji Polsat. W zeszłym roku Solorz był autorem głośnego przejęcia sieci Polkomtel, która następnie została połączona z Cyfrowym Polsatem. Majątek 58-letniego biznesmena wyceniany jest na niecałe 12 miliardów złotych.
Czytaj także: Powstańcy na profilowe!
Na trzecim miejscu zmiana. Z podium wypadł Leszek Czarnecki, którego kapitał skurczył się o niemal 30 procent, a pojawił się na nim Michał Sołowow. Znany ze swoich startów w rajdach samochodowych przedsiębiorca posiada duże udziały w kilku spółkach m.in. z branży budowlanej oraz chemicznej.
W pierwszej dziesiątce znalazło się dwóch nowicjuszy, którzy dysponują równym majątkiem, a to za sprawą wspólnej działalności w obrocie ropą naftową. Grzegorz Jankilewicz oraz Wiaczesław Somołkowski posiadają obecnie 8 proc. udziałów w spółce Mercuria Group, która zajmuje się handlem ropą.
Poza wspomnianymi listę dziesięciu najbogatszych Polaków tworzą również Dariusz Miłek, German Efromovich, Anna Woźniak-Starak wraz z Jerzym Starakiem, a także Roman Karkosik.
Jakim majątkiem trzeba dysponować, aby zobaczyć swoje nazwisko na liście setki najbogatszych Polaków? 240 milionów złotych. Na tyle właśnie wyceniany jest kapitał zajmującego 100. miejsce w rankingu Piotra Nowaka, działającego w branży informatycznej.
Łączny majątek osób znajdujących się w rankingu wyceniany jest na 116 miliardów złotych, podczas gdy jeszcze rok temu było to 100 miliardów. W tym względzie mamy więc do czynienia z 16-procentowym wzrostem, który znacząco przewyższa szacowany na 3,3 proc. wzrost polskiego produktu krajowego brutto.
Źródło: Forbes.pl
Fot: Marcin Kremiec / wMeritum.pl