Członkowie lubelskich środowisk patriotycznych zadbali o groby polskich bohaterów przed dniem ich święta. Jednak nie skupiano się tylko na czynnościach porządkowych.
Na sobotnie sprzątanie grobów Żołnierzy Wyklętych na cmentarzu przy ul. Lipowej w Lublinie przybyło wielu patriotów. Wydarzenie nie ograniczało się wyłącznie do czynności porządkowych, gdyż przy każdym grobie fundowano zgromadzonym lekcję historii.
Wspólny cel
Organizatorem inicjatywy był lubelski okręg Związku Żołnierzy Narodowych Sił Zbrojnych. Jego członkowie robią to nie tylko przed 1 marca, ale i w okolicach 1 listopada.
Jak dowiedzieliśmy się od prezesa lubelskiego ZŻ NSZ, Rafała Dobrowolskiego, w sprzątaniu grobów Niezłomnych uczestniczą różne środowiska.
– W akcji oprócz członków ZŻ NSZ uczestniczą m.in. członkowie ONR, Klubu Vade Mecum, Młodzieży Wszechpolskiej, kibice piłkarscy, zainteresowani tematyką dziedzictwa oręża polskiego i inni liczni patrioci. W większości są to osoby młode: studenci, uczniowie szkół średnich – mówił portalowi wMeritum.pl Dobrowolski.
Historia i patriotyzm
Prezes lubelskiego okręgu ZŻ NSZ tłumaczył nam, że akcja ma nie tylko na celu zadbanie o groby polskich bohaterów. W wydarzeniu chodzi także o przekazanie patriotycznych wartości i swoistą lekcję historii.
– Akcja ma przede wszystkim wymiar wychowawczy i edukacyjny. Poprzez organizacje tego typu przedsięwzięć kształtuje się postawy altruizmu, poświęcenia, wynikającej z przesłanek patriotyzmu potrzeby upamiętnienia tych, którzy walczyli i ginęli, abyśmy mogli żyć w wolnym kraju. Zatrzymując się przy danym grobie podczas sprzątania starsi członkowie ZŻNSZ przybliżają sylwetkę danego Żołnierza. Oprócz porządkowania jest czas na zapalenie zniczy i odmówienie modlitwy przebłagalnej o Wieczny Spoczynek dla zmarłego Bohatera – wyjaśniał Rafał Dobrowolski.
Zapytaliśmy też jedną z uczestniczek wydarzenia, dlaczego zdecydowała się na wzięcie udziału w akcji.
– Uważam, że dbając o miejsca pamięci oraz groby Żołnierzy podziemia niepodległościowego kultywujemy pamięć o nich. Obowiązkiem naszego pokolenia jest, aby właśnie w przededniu Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych, w podziękowaniu za ich wkład w walkę o Niepodległą Polskę, uporządkować ich pomniki, zmówić za nich modlitwę oraz zapalić symboliczny znicz – powiedziała Martyna Burek z Akademickiego Klubu Myśli Społeczno-Politycznej „Vade Mecum”.
Czytaj także: IPN opublikował listę nazwisk pomordowanych w więzieniu w Białymstoku