Jak informuje „Rzeczpospolita”, już wkrótce Bank Pocztowy SA może pójść pod młotek. Spółka potrzebuje środków na podwyżki dla pracowników i inwestycje. Wśród potencjalnych nabywców wymienia się PKO BP, który ma 25 proc. udziałów w spółce oraz bank Pekao.
Bank Pocztowy w 75 proc. należy do Poczty Polskiej, a w 25 proc. do PKO BP. Teraz może zostać sprzedany.”Rzeczpospolita” pisze, że Poczta Polska chce pozyskać partnera branżowego, który przejmie część jej udziałów w banku i rozkręci jego działalność. Na sprzedaż akcji mają naciskać związkowcy z pocztowej „Solidarności”, którzy domagają się podwyżek. Z kolei sama spółka potrzebuje gotówki do inwestycji na rynku usług kurierskich.
Wśród potencjalnych nabywców są banki kontrolowane przez rząd. Oprócz PKO BP potencjalnym nabywcą będzie bank Pekao. Na razie jednak trwa sondowanie rynku. „Rzeczpospolita” wskazuje, że prezes Poczty Polskiej Przemysław nie wyklucza sprzedaży banku.
Każde rozwiązanie jest możliwe. W dyskusji o Banku Pocztowym nie powinniśmy rozmawiać na temat tego, czy PP powinna go pozostawić, czy pozyskać dla niego inwestora kapitałowego i zdobyć środki na inwestycje, ale o tym, jak państwo chce w swojej strukturze usytuować Pocztę i jakie ma ona zadania do wykonania. Po odpowiedzi na to pytanie będziemy wiedzieli, jakich narzędzi grupa potrzebuje. Dopiero wówczas powinniśmy decydować, co z tymi narzędziami robić – powiedział.
Bank Pocztowy SA – bank komercyjny w Polsce, oferujący usługi finansowe dla klientów indywidualnych z uzupełniającą ofertą dla mikro- i małych przedsiębiorstw, w placówkach sieci własnej oraz w placówkach Poczty Polskiej. Bank Pocztowy powstał w 1990 roku w Bydgoszczy. Ideą leżącą u podstaw jego utworzenia było reaktywowanie tradycji bankowości pocztowej w Polsce. Akcjonariusze banku to: Poczta Polska S.A. (75% minus 10 akcji) oraz PKO BP (25% plus 10 akcji). Bank Pocztowy posiada największą w Polsce sieć dystrybucji usług finansowych, dzięki strategicznemu partnerstwu ze swoim większościowym akcjonariuszem.
Bank Pocztowy oferuje swoje usługi na terenie całego kraju. Ważną rolę odgrywa sieć Poczty Polskiej licząca przeszło 8 tys. punktów, w których można korzystać z usług i produktów Banku Pocztowego. Ponadto Poczta w ramach swoich placówek chce utworzyć 640 wyodrębnionych pocztowych stref finansowych z dedykowanymi usługom finansowym pracownikami – w sumie z mikrooddziałami banku na Poczcie powstanie sieć 1000 profesjonalnych mini placówek bankowo-ubezpieczeniowych.
Źródło: Rzeczpospolita, money.pl wikipedia.org,