W czwartek Senat zajmie się przedłużeniem o rok zmian w ustawie o publicznym transporcie zbiorowym. Przepisy likwidujące ulgi przewozowe miały zacząć obowiązywać od 1 stycznia 2017 roku. Wyższa izba parlamentu pracuje nad przesunięciem wejścia tych zapisów na rok 2018.
W 2010 r. w czasie rządów koalicji PO-PSL przyjęto ustawę o publicznym transporcie zbiorowym, dotyczącą m.in. obowiązywania ulg na przejazd środkami publicznego transportu zbiorowego. W wyniku wprowadzonych zmian przestaną obowiązywać bilety ulgowe na przejazdy autobusami i koleją dla osób niepełnosprawnych, studentów czy dzieci dojeżdżających do szkół. Jednak nadal będą przysługiwać darmowe przejazdy dla parlamentarzystów.
Senat chce odroczyć moment wejścia w życie nowych przepisów o rok. – Ministerstwo Infrastruktury i Budownictwa rozpoczęło prace nad uporządkowaniem przepisów w tym zakresie. MIB pozostaje w stałym kontakcie z Senatem, gdzie równolegle przygotowywany jest projekt, przesuwający wejście w życie ustawy na 1 stycznia 2018 r. – czytamy w komunikacie na stronie MIB.
Czytaj także: Rząd ogranicza ulgi przewozowe. Parlamentarzyści nadal pojadą za darmo
Ministerstwo również uważa, że ustawa jest krzywdząca, dlatego czas wejścia w życie nowych przepisów wydłuży się. W ciągu najbliższych miesięcy resort „przygotuje projekt ustawy, który wyeliminuje zagrożenia związane z wejściem w życie niekorzystnych dla pasażerów przepisów”.