Dziś trzeci poniedziałek stycznia, czyli tzw. Blue Monday. Według brytyjskiego psychologa Cliffa Arnalla to najbardziej depresyjny dzień w roku. Sprawdziliśmy co dokładnie oznacza ten termin oraz na jakiej podstawie właśnie ten poniedziałek został uznany za najgorszy dzień w całym roku.
Blue Monday to pseudonaukowy termin, który wprowadził w 2004 roku psycholog Cliff Arnall. Brytyjczyk wyznaczył datę „najgorszego dnia” uwzględniając wiele czynników od meteorologicznych, po ekonomiczne. Co ciekawe, twórca pojęcia Blue Monday stworzył specjalny wzór matematyczny, w którym uwzględnił listę negatywnych czynników.
W – pogoda
D – dług, debet
d – miesięczne wynagrodzenie
T – czas od Bożego Narodzenia
Q – niedotrzymanie postanowień noworocznych
M – niski poziom motywacji
Na – poczucie konieczności podjęcia działań
Arnall ułożył wzór i na jego podstawie ustalił, że „najbardziej depresyjny dzień w roku” przypada w trzeci poniedziałek stycznia.
Naukowcy podważają wiarygodność
Wzór i pojęcie stworzone przez Arnalla wywołały liczne głosy protestu ze strony przedstawicieli środowiska naukowego. Eksperci wskazywali, że pomiary przeprowadzone przez brytyjskiego psychologa są „bezsensowne”, pozbawione jakiejkolwiek wartości naukowej.
Co ciekawe, na publikację Arnalla odpowiedziała jego uczelnia. Władze Cardiff University odcięły się od psychologa, a w oświadczeniu podkreśliły, że Arnall jest tylko „byłym korepetytorem”, który odszedł z pracy 10 miesięcy przed opublikowaniem pseudonaukowego artykułu.
Sposoby na lepszy nastrój
Choć Blue Monday nie jest pojęciem naukowym, to jednak w okresie poświątecznym część osób doświadcza spadku nastroju. Z uczuciem przygnębienia można jednak walczyć stosując wiele metod. W szczególności warto zwrócić uwagę na trzy poniższe.
– Ruch – powszechnie uznaje się, że aktywność fizyczna pozytywnie wpływa na nasz nastrój. Podczas ruchu nasz organizm wytwarza endorfiny (tzw. hormony szczęścia), które skutecznie zwalczają uczucie przygnębienia.
– Dieta – kolejnym istotnym elementem jest skład naszych posiłków. Bogata w ryby, owoce i warzywa dieta może sprawić, że odzyskamy lepsze samopoczucie.
– Kontakt – nic nie działa na poprawę nastroju lepiej niż kontakt ze znajomymi. Specjaliści podkreślają, że utrzymanie prawidłowych więzi społecznych ma zbawienny wpływ na nasze samopoczucie.