W Polsce aby przekazać chleb potrzebującym, trzeba zapłacić podatek od darowizny. Taka rzeczywistość – czytamy na stronie Polish Youth Association – Patriae Fidelis na Facebooku. Autorzy wpisu udostępnili zdjęcie, na którym widać śmietniki wypełnione bochenkami chleba. Problem w tym, że zdjęcie pochodzi z… Luksemburga.
„Do kraju tego, gdzie kruszynę chleba podnoszą z ziemi przez uszanowanie – tęskno mi Panie” – ten fragment wiersza Cypriana Kamila Norwida pt. Moja piosnka pojawił się we wpisie Polish Youth Association – Patriae Fidelis.
Stowarzyszenie opublikowało zdjęcie śmietników wypełnionych chlebem podpisując: W Polsce aby przekazać chleb potrzebującym, trzeba zapłacić podatek od darowizny. Taka rzeczywistość… .
Opublikowany 7 lipca wpis stowarzyszenia wywołał wielkie poruszenie wśród internautów. Został udostępniony już przez ponad 5 tys. osób. W komentarzach zaroiło się od emocjonalnych opinii.
„Jak tak można. Na świecie są ludzie, którzy głodują. Po co te wielkie centra handlowe pieką tak dużo chleba i tak podłej jakości. Chleb powinien być dostępny tylko w małych piekarniach. Byłoby to z pożytkiem i dla zdrowia i dla ekonomii” – napisała jedna z internautek. Podobnych komentarzy znajdziemy tu więcej.
Internauci postanowili również sprawdzić pochodzenie zdjęcia. Okazało się, że wcale nie przedstawia polskiego śmietnika. Pochodzi z Luksemburga, konkretnie z 2016 roku. Część komentujących jednak przypomina, że tego typu obrazki są możliwe również w Polsce…
Marnowanie chleba także nad Wisłą?
Czy rzeczywiście polskie przepisy są aż tak restrykcyjne, że uniemożliwiają darowiznę pieczywa? Od kilku lat prawo zmieniło się na lepsze. Przedsiębiorca, który prowadzi sklep spożywczy i chciałby wspierać potrzebujących, może przekazać darowiznę tego typu bez konieczności naliczania VAT.
Jednak, jak zauważa portal swiatrolnika.info, w praktyce bywa z tym różnie. Niemal każdego dnia supermarkety i zwykłe sklepy utylizują żywność, w tym pieczywo. Doskonałym tego przykładem jest odkrycie z maja 2019 roku z okolic Siemianowic Śląskich (woj. śląskie). TVN24 informował, że jeden z mieszkańców znalazł ogromne ilości pieczywa porzuconego w lesie na pograniczu z Czeladzią.
– Chleb, bułki, trochę owoców zajmują około trzysta metrów kwadratowych. Na oko to tona pożywienia – powiedział rzecznik urzędu miasta w Siemianowicach, Piotr Kochanek. – W naszym mieście jest jedno stowarzyszenie, które karmi osoby potrzebujące i temu stowarzyszeniu można oddać jedzenie. Ale nie za darmo, bo nie jest organizacją pożytku publicznego – dodał.
Osoba, która chce przekazać pieczywo organizacji pozarządowej musi odprowadzić podatek VAT. Jeśli chce tego uniknąć, musi udać się aż do Katowic, gdzie funkcjonują organizacje pożytku publicznego i im przekazać pieczywo. Niektórzy jednak wolą po prostu wyrzucić żywność do lasu, narażając się jedynie na mandat w wysokości 500 zł.
Restrykcyjne przepisy mają jednak swoje uzasadnienie. Kilka lat temu głośno było o przypadku piekarza oddającego chleb biednym, który został ukarany za swoją działalność. Dlaczego? Mężczyzna oddawał symboliczną liczbę bochenków chleba biednym, jednak deklarował, że przekazywał na ten cel większość towaru. Tymczasem w rzeczywistość większość żywności była sprzedawana, lecz nie opłacono podatku.
Ostatecznie doszło do sytuacji w której, mężczyzna rzekomo oddawał 80 proc. swojej produkcji biednym, a jedynie pozostałą część sprzedawał. Urząd Skarbowy nie uwierzył w jego deklarację…
Polacy w czołówce krajów Europy pod względem marnowania żywności
Przy okazji warto przypomnieć, że zjawisko marnowania żywności jest powszechne w Polsce. Jak podaje Forbes, 42 proc. Polaków przyznaje, że zdarza im się wyrzucać żywność, a 35 proc. robi to kilka razy w miesiącu… Z badania opublikowanego przez Federację Polskich Banków Żywności wynika, że Polacy rocznie marnują aż 235 kg żywności na osobę. Wynik ten daje nam piąte miejsce w Europie.
W związku z sytuacją Bank Żywności apeluje o podpisywanie apelu do
Komisji Gospodarki i Rozwoju, Marszałka Sejmu i posłów o skuteczne zakończenie prac ws. Ustawy o przeciwdziałaniu marnowaniu żywności. Więcej można znaleźć TUTAJ
Źródło: bankizywnosci.pl, TVN24, Forbes, swiatrolnika.info