Chcesz ponownie urodzić dziecko? Naukowcy zbadali, ile powinna trwać przerwa między ciążami. Wyniki badań wskazują, że od porodu do ponownego zajścia powinien upłynąć przynajmniej rok. Pozwoli to zmniejszyć ryzyko negatywnego wpływu na zdrowie. Gdy ten okres jest krótszy, szkodliwe konsekwencje mogą dotknąć zarówno matkę, jak i dziecko.
Jak informuje pismo „JAMA Internal Medicine”, aby zmniejszyć ryzyko dla zdrowia, odstęp między porodem a zajściem w kolejną ciążę powinien wynosić co najmniej rok. Przerwa między ciążami może mieć duże znaczenie zarówno dziecka jak i matki. Badania naukowców z University of British Columbia (UBC) i Harvard TH Chan School of Public Health dotyczyły niemal 150 tys. porodów, które miały miejsce w Kanadzie.
Czym grozi krótka przerwa między ciążami?
Jak wykazały analizy, niewielkie odstępy między ciążami wiązały się z podwyższonym ryzykiem przedwczesnego porodu, mniejszą wagą urodzeniową dziecka oraz wyższą śmiertelnością – zarówno dzieci, jak i matek. Idealny odstęp wynosił 12 do 18 miesięcy.
Przy zbyt małym odstępie pomiędzy ciążami ryzyko dla matki było większe tylko w przypadku kobiet powyżej 35. roku życia, natomiast ryzyko dla dziecka rosło u kobiet w każdym wieku, ale najwyższe było u tych pomiędzy 20. a 34. rokiem życia.
W przypadku kobiet po 35. roku życia, które poczęły kolejny raz w sześć miesięcy po porodzie, ryzyko zgonu lub innych poważnych następstw dla matki wynosiło 1,2 proc. (12 przypadków na 1000 ciąż). Odczekanie 18 miesięcy zmniejszało ryzyko do 0,5 proc. (pięć przypadków na 1000 porodów).
Młodsze kobiety, które zaszły w ciążę sześć miesięcy od wcześniejszego porodu, były narażone na przedwczesny poród w 8,5 proc. przypadków (85 przypadków na 1000). Przy odstępie 18 miesięcy ryzyko spadało do 3,7 proc. (37 przypadków na 1000).