Jak poinformował rzecznik prok. Łukasz Łapczyński, Prokuratura Okręgowa Warszawa–Praga w Warszawie wszczęła z urzędu dochodzenie w sprawie spektaklu „Klątwa” w Teatrze Powszechnym w Warszawie. Chodzi o czyny z art. 196 Kodeksu karnego i art. 255 par 2 Kk.
Prok. Łukasz Łapczyński wskazał, że dochodzenie prowadzone jest w sprawie obrazy uczuć religijnych poprzez publiczne znieważenie przedmiotu czci religijnej oraz w sprawie publicznego nawoływania do popełniania zbrodni zabójstwa.
Podczas spektaklu „Klątwa”, który odbył się Teatrze Powszechnym w Warszawie, zostały zaprezentowane oburzające sceny. Portal tvp.info udostępnił nagranie otrzymane od jednego z widzów. Podczas jednej ze scen aktorka pociera się drewnianym krzyżem w kroku i podciera flagą Watykanu. Dokonuje imitacji seksu oralnego z figurą papieża św. Jana Pawła II, a w tyle słychać nagranie z papieskiego kazania. Następnie na figurę Ojca Świętego nałożona zostaje szubienica. Zgromadzeni aktorzy wyją „Polska” i wykonują ruchy imitujące seks.
Czytaj także: Mocna wypowiedź Michalkiewicza na temat aktorki z \"Klątwy\": Nie wiedziałem, że taki z niej lachociąg [WIDEO]
Na końcu jedna z aktorek chce namówić publiczność na zabójstwo Jarosława Kaczyńskiego i opowiada o kweście pieniężnej, która ma w tym pomóc. Następnie dochodzi do ścięcia krzyża piłą mechaniczną.
Art. 196 Kodeksu karnego wskazuje: „kto obraża uczucia religijne innych osób, znieważając publicznie przedmiot czci religijnej lub miejsce przeznaczone do publicznego wykonywania obrzędów religijnych”. Z kolei Art. 255 par. 2 głosi: „Kto publicznie nawołuje do popełnienia zbrodni, podlega karze pozbawienia wolności do lat 3”.
Jak wskazuje prok. Łapczyński, podstawą wszczęcia dochodzenia były ogólnodostępne, wyemitowane w mediach fragmenty spektaklu „Klątwa”, publikacje prasowe w tym zakresie, jak też publiczne zapowiedzi wielu osób o złożeniu zawiadomienia o podejrzeniu popełniania przestępstwa, wskazujące na konieczność dokonania prawnokarnej analizy zaprezentowanych podczas przedstawienia zachowań.
Źródło: polskieradio.pl
Fot. Fot. freeimages.com