Praca zgłoszona przez dwóch polskich lekarzy: prof. Adama Maciejewskiego i dr. hab. Łukasza Krakowczyka została uhonorowana przez Amerykańskie Towarzystwo Chirurgii Rekonstrukcyjnej i Mikronaczyniowej. Uznano ją za najlepszy przypadek w dziedzinie chirurgii mikronaczyniowej w 2016 roku.
Polscy lekarze zgłosili pracę pt. „Złożona allotransplantacja narządów szyi”, która otrzymała tytuł „BEST CASE”. Chodzi o przypadek 37-letniego mężczyzny,, u którego wykonano złożony, pierwszy taki na świecie, przeszczep narządów szyi obejmujący krtań, tchawicę, gardło, przełyk, tarczycę z przytarczycami, strukturami mięśniowymi oraz powłoką skórną przedniej ściany szyi. Do konkursu zgłoszono 300 prac.
Czytaj także: Przeszczep u 6-letniego Tymka najlepszą operacją rekonstrukcyjną na świecie w 2019 r.
Zabieg został wykonany w kwietniu 2015 roku u pacjenta, którego okaleczył nowotwór. Dwa lata wcześniej, zespół lekarzy pod kierownictwem prof. Maciejewskiego, dokonał pierwszego w Polsce przeszczepu twarzy. Dzięki temu uratowano życie pacjentowi. Zabieg powtórzono także u kobiety, jednak tym razem przeszczep był planowany.
Przez wielu, wyróżnienie nadawane przez Amerykańskie Towarzystwo Chirurgii Rekonstrukcyjnej i Mikronaczyniowe (American Society for Reconstructive Microsurgery), nazywane jest medycznym Oscarem. Jego członkowie to najwybitniejsi przedstawiciele chirurgii rekonstrukcyjnej.
Prof. Maciejewski stoi na czele zespołu Kliniki Chirurgii Rekonstrukcyjnej i Mikronaczyniowej w Instytucie Onkologii w Gliwicach. W 2014 roku otrzymał z rąk ówczesnego prezydenta – Bronisława Komorowskiego – Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski za wybitne zasługi w działalności na rzecz rozwoju transplantologii i medycyny rekonstrukcyjnej w Polsce, za osiągnięcia w rozwijaniu i propagowaniu zdobyczy nauki w dziedzinie transplantacji.
Źródło: silesion.pl/gliwice.eu
Fot. Pixabay.com