Brytyjscy katolicy, gorliwie zauroczeni twórczością Johna Ronalda Reuela Tolkiena, opracowali modlitwę za duszę zmarłego pisarza. Oczekiwany na akceptację władz kościelnych pacierz, może służyć do prywatnego odmawiania.
Błogosławiona Trójco,
dziękujemy Ci za tę łaskę dla Kościoła,
jaką było życie Johna Ronalda Reuela Tolkiena i za to, że dopuściłaś,
żeby poezja Twojego Stworzenia,
misterium Pasji Twojego Syna,
i symfonia Ducha Świętego
zaświeciła blaskiem poprzez niego i przez jego twórczą wyobraźnię.Ufając w pełni w Twoje nieskończone miłosierdzie
i w matczyne orędownictwo Maryi,
dał nam on żywy obraz Jezusa,
Mądrości Wcielonego Boga, a także ukazał nam,
że świętość jest niezbędną miarą zwykłego
chrześcijańskiego życia i jest drogą dla osiągnięcia
wiecznej komunii z Tobą.Daj nam, przez jego orędownictwo, zgodnie z Twoją wolą, te łaski, o które prosimy …, z nadzieją, że będzie on wkrótce zaliczony do społeczności Twoich świętych. Amen.
Kolejna, druga część ekranizacji filmowej Petera Jacksona „Hobbit: Pustkowie Smauga”, pomimo licznych niespójności z książką, została ciepło przyjęta przez fanów tolkienowskiego Śródziemia. Powstanie modlitwy ściśle wiąże się z wybuchem zainteresowania twórczością Tolkiena na wyspach brytyjskich.
Matka Tolkiena – Mabel z domy Suffield, po śmierci męża, pomimo protestów rodziny w roku 1899 porzuciła anglikanizm i przeszła wraz z dziećmi na katolicyzm. Z powodu braków środków materialnych rodzina odnalazła schronienie w Oratorium w Birmingham i pozostawała pod opieką osób duchownych. Brytyjski pisarz wielokrotnie akcentował przywiązanie do wartości katolickich w czasie swojej działalności edytorskiej. Na pytanie dziennikarzy BBC o stosunek do wiary odparł „Jestem wierzącym rzymskokatolickim chrześcijaninem”. Jeden z jego synów został katolickim księdzem.
Niewykluczone, że brytyjscy katolicy będą się starać o rozpoczęcie procesu beatyfikacyjnego Johna Ronalda Reuela Tolkiena. Były to drugi angielski pisarz, po Gilbercie K. Chestertonie, w kolejności do wynoszenia na ołtarze.
Źr.: gosc.pl, tłum. modlitwy: elendilion.pl
Fot. wikimedia commons