Do wybuchu epidemii cholery na Haiti przyczynili się pracownicy Organizacji Narodów Zjednoczonych. Po sześciu latach informację potwierdził rzecznik sekretarza generalnego ONZ Ban Ki-Moona.
Epidemia cholery wybuchła na Haiti w 2010 r. Poprzedni zanotowany przypadek tej choroby był notowany w kraju blisko 100 lat wcześniej. Od tego czasu cholera stała się endemiczna. Od 2010 roku, śmierć z jej powodu poniosło ok. 9 tys mieszkańców Haiti, a aż 770 tys osób miało z nią kontakt.
Już wcześniej pojawiały się zarzuty, że pracownicy ONZ przyczynili się do wybuchu śmiertelnej epidemii. Przez sześć lat jednak Organizacja zaprzeczała. Dopiero teraz Farhan Haq, rzecznik sekretarza generalnego ONZ Ban Ki-Moona przyznał, że stawiane zarzuty znajdują potwierdzenie w rzeczywistości.
Czytaj także: Czarnobyl nie był pierwszy. 30 lat wcześniej doszło do katastrofy kysztymskiej
O – Przez ostatni rok ONZ zdało sobie sprawę, jak wiele musi zrobić w związku z własnym udziałem w wybuchu epidemii cholery – powiedział rzecznik sekretarza generalnego. Przyznał, że przed wybuchem epidemii, pracownicy misji pokojowej ONZ z Nepalu stacjonowali przy jednej z rzek, którą mogli zanieczyścić. Choroba szybko się rozprzestrzeniła i zebrała śmiertelne żniwo.
Źródło: wprost.pl
Fot.: Commons Wikimedia/UN Photo Logan Abassi