Polacy uważają, że świadczenie 500 plus nie powinno być przyznawane wszystkim. Opowiedzieli się za wprowadzenie kryterium dochodowego – wynika z sondażu Instytutu Badań Pollster na zlecenie „Super Expressu”.
Środki z programu Rodzina 500 plus, już niebawem będą przysługiwały wszystkim, bez względu na dochody i liczbę dzieci. Instytut Badań Pollster zapytał Polaków o ich stosunek do tego rozwiązania.
36 proc. respondentów uważa, że pieniądze z programu powinni dostawać wszyscy. 56 proc. jest przeciwnego zdania, wskazując, że należy wprowadzić limit dochodowy. Pozostałe 8 proc. nie ma zdania w tej sprawie.
Czytaj także: Sejm zdecydował: 500 plus na pierwsze dziecko. Kiedy ruszą wypłaty?
Badanie dla „Super Expressu” zrealizowano w dniach 4-6 kwietnia 2019 roku na próbie 1094 dorosłych Polaków. Więcej na ten temat można przeczytać TUTAJ
Rząd poparł rozszerzenie 500 plus
W tym momencie państwo przyznaje świadczenie na drugie i kolejne dziecko. 500 plus na pierwsze dziecko przysługuje tylko po spełnieniu kryterium dochodowego – jeśli w danej rodzinie na osobę przypada do 800 złotych netto, lub 1200 złotych, jeżeli członkiem rodziny jest dziecko niepełnosprawne.
Rozszerzenie programu 500 plus, to jeden z punktów przedwyborczych obietnic Prawa i Sprawiedliwości, tzw. „Piątki PiS”. We wtorek rząd Mateusza Morawieckiego przyjął projekt ustawy wprowadzającej ten pomysł w życie. Nowelizacja przewiduje, że świadczenie będzie przysługiwać wszystkim dzieciom do 18 roku życia, wliczając to dzieci z placówek opiekuńczo-wychowawczych (do ukończenia przez nie 18. roku życia).
Ustawa wprowadza trzymiesięczny termin, od dnia urodzenia dziecka, na złożenie wniosku o świadczenie z programu. Autorzy ustawy nie uzależnili świadczenia od dochodu uzyskiwanego przez członków rodziny.
Źródło: „Super Express”/ se.pl, Twitter, KPRM