Reprezentacje Nigerii i Wybrzeża Kości Słoniowej nie zmarnowały zaliczek z pierwszych meczów barażowych i pewnie awansowały do przyszłorocznych mistrzostw świata, które odbędą się na brazylijskich boiskach.
Nigeryjczycy podejmowali dzisiaj u siebie Etiopię, którą pokonali w wyjazdowym spotkaniu 2:1. Pierwszą bramkę dla trzykrotnych zwycięzców Pucharu Narodów Afryki zdobył w 20 minucie z rzutu karnego V. Moses, piłkarz Chelsea Londyn przebywający obecnie na wypożyczeniu w FC Liverpoolu. Drugiego gola w 82 minucie meczu dołożył po 3 minutach przebywania na boisku V. Obinna, który zmienił właśnie Mosesa. Super Orły awansowały na mundial po raz piąty. Największym sukcesem aktualnych, tegorocznych mistrzów Afryki było dotarcie do 1/8 finału mistrzostw w latach 1994 i 1998. W obu przypadkach wygrywali swoje grupy eliminacyjne, a w pierwszych meczach fazy pucharowej ulegali zespołom z Europy. Na mundialu w USA, Włochom 1:2 po dogrywce, a we Francji, Danii 1:4. Podopieczni S. Keshiego pojadą na mundial jako mistrz Afryki z nadziejami na najlepszy wynik w historii. Jak wygrywać mistrzostwa pokazali niedawno im ich młodzi koledzy po fachu, którzy wygrali mundial do lat 17.
Ostatnia szansa „złotego pokolenia”
Czytaj także: 31. kolejka Premier League: Kanonada Wielkiej Trójki
W drugim z dzisiejszych rewanżów Wybrzeże Kości Słoniowej zremisowało z Senegalem 1:1. Remis ten dał awans Słoniom, gdyż pierwszy mecz rozgrywany u siebie wygrali oni 3:1. Pierwszego gola w tym meczu zdobył w 77 minucie z rzutu karnego Senegalczyk M. Sow. Dał on nadzieje kibicom gospodarzy na awans, do którego brakowało już wtedy tylko jednego gola. Drugi gol w meczu padł w 94 minucie. Nie strzeliły go jednak Lwy Terangi, lecz piłkarz Słoni S. Kalou, który tym samym przypieczętował trzeci w historii awans Wybrzeża Kości Słoniowej na mistrzostwa świata. Poprzednie dwa występy zawodników z tego kraju kończyły się na fazie grupowej. Zarówno w 2006, jak i 2010 r. piłkarze z zachodniej Afryki nie mieli szczęścia w losowaniu. Na niemieckich boiskach musieli się bowiem mierzyć z Holandią, Argentyną oraz Serbią i Czarnogórą, a w Południowej Afryce z Brazylią, Portugalią i Koreą Północną. Za pierwszym razem zdobyli 3 pkt, po pokonaniu Serbów i Czarnogórców, a za drugim 4 pkt zdobyte w meczach z Portugalią (0:0) i z KRLD (3:0). Przyszłoroczny mundial będzie szczególnie ważny dla piłkarzy takich jak D. Drogba, Y. Toure i K. Toure. Najlepsi piłkarze z pośród tzw. „złotego pokolenia” piłkarzy z Afryki staną bowiem przed prawdopodobnie ostatnią szansą na międzynarodowy sukces w swojej karierze reprezentacyjnej. „Złoci”, którzy tak naprawdę nie wygrali żadnego trofeum dla WKS-u, lecz jak żadni wcześniejsi piłkarze rozsławili swoją ojczyznę i osiągnęli największe indywidualne sukcesy, w chwili rozpoczęcia mundialu będą mieli już odpowiednio 36, 31 i 33 lata. Odchodząca generacja będzie miała zatem ostatnią okazję na sukces w mistrzostwach świata, którym będzie już wyjście z grupy. Kto wie czy Drogba i Yaya Toure wsparci przez pokolenie młodszych piłkarzy, takich jak S. Kalou, B. Wilfried czy Gervinho nie sprawią jeszcze większej radości swoim rodakom zdobywając na przykład pierwszy w historii MŚ medal dla drużyny z Czarnego Lądu. Dużo będzie w tej kwestii zależało od przyszłorocznej formy Słoni oraz od… losowania.
Wyniki:
16.11. 2013 r.
Nigeria 2:0 Etiopia; pierwszy mecz 2:1 (V. Moses 20′ (k), V. Obinna 82′)
Senegal 1:1 Wybrzeże Kości Słoniowej; pierwszy mecz 1:3 ( M. Sow 77′ (k); S. Kalou 94′)
źrodło zdjęcia: Roger Gorączniak/http://pl.wikipedia.org/wiki/Plik:Cote_d%27Iviore_NT_2010.jpg