We wtorek Zgromadzenie Ogólne Sędziów Sądu Najwyższego podjęło uchwałę, w której odniosło się do przyjętych przez rządzących ustaw reformujących sądownictwo w Polsce. Sędziowie skrytykowali sposób prac nad ustawami, a także poinformowali, że ich postanowienia są sprzeczne z Konstytucją RP.
16 stycznia podczas Zgromadzenie Ogólne Sędziów SN podjęło uchwałę zawierającą oświadczenie związane z ustawami reformującymi wymiar sprawiedliwości w Polsce. Sąd Najwyższy informuje, że w posiedzeniu wzięło udział 75 sędziów. Za przyjęciem uchwały zagłosowało 69 sędziów, 3 wstrzymało się od głosu, a 3 zagłosowało przeciwko.
Krytycznie wobec ustaw
„Nowe ustawy dotyczące SN i KRS oraz sądów powszechnych zostały przygotowane z naruszeniem podstawowych reguł tworzenia prawa, bez należytych konsultacji, ze zlekceważeniem ujawnionych opinii naukowych oraz stanowisk organizacji prawniczych i akademickich. Są one w wielu postanowieniach sprzeczne z normami obowiązującej Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej i łamią zasady trójpodziału władz, niezależności sądów, niezawisłości sędziów oraz ich nieusuwalności” – czytamy w oświadczeniu opublikowanym przez Sąd Najwyższy.
Sędziowie przypominają, że kadencja Pierwszego Prezesa Sądu Najwyższego jest zapisana w Konstytucji RP. Wskazują, że zgodnie z przepisami powinna trwać do 2020 roku. Natomiast próbę skrócenia jej zwykłą ustawą uznano za niedopuszczalną.
Czytaj także: Ustawa 2.0: Co czeka studentów? Przedstawiamy najważniejsze zmiany
Skrytykowano również kwestię zmiany wieku emerytalnego dla sędziów. Autorzy oświadczenia wskazują, że „usunięcie z urzędu blisko połowy doświadczonych sędziów SN, w żadnej mierze nie usprawni funkcjonowania wymiaru sprawiedliwości„.
„Demonstracyjne okazywanie lekceważenia oraz szkalowanie sędziów przez najwyższych przedstawicieli władzy ustawodawczej i wykonawczej godzi w autorytet Państwa Polskiego, którego częścią jest wymiar sprawiedliwości” – napisano w oświadczeniu.
Ponadto w dokumencie wyrażono uznanie osobom, które popierają działania na rzecz zachowania niezależności sądów w Polsce.
Uchwała ZO Sądu Najwyższego, przyjęta dziś 69 głosami przy 3 przeciwnych i 3 wstrzymujących się.
Ostro i wyraziście. pic.twitter.com/BlJSps53gh— Tomasz Skory (@TomaszSkory) 16 stycznia 2018