Uczniowie szkół w Czechach odbyli szkolenie przygotowujące do obrony przed atakiem uzbrojonego napastnika. Jest to pierwszy tego typu projekt w kraju. Celem zajęć prowadzonych przez ekspertów z dziedziny bezpieczeństwa jest nabycie umiejętności jak prawidłowo reagować w przypadku zagrożenia.
Uczniowie przygotowują się do ewentualnego ataku uzbrojonego mężczyzny. Czeskie szkoły zamówiły specjalne kursy przeprowadzone przez czołowych ekspertów bezpieczeństwa. Wykłady, w tym ćwiczenia praktyczne mają za zadanie nauczyć prawidłowej reakcji w razie ewentualnego niebezpieczeństwa.
Zagrożenie bezpieczeństwa ataków w szkołach w naszym regionie jest niskie, ale nie nierealne. Uważamy, że konieczne jest przygotowanie szkoły do takiego zdarzenia oraz w celu zminimalizowania wpływu ewentualnego ataku. Projekt wyraźnie pokazał, że zapobieganie tego rodzaju może być dobrą podstawą do rozpoczęcia bezpieczeństwa w szkołach – powiedział komendant czeskiej Policji Ludek Prochazka.
Czytaj także: Stan współczesnej oświaty. Czy czas na radykalne zmiany?
Szkolenia mają przygotować do odpowiedniej reakcji w przypadku ataku.
Projekt, oprócz części teoretycznej, obejmował także część praktyczną, podczas których przedstawiciele z wybranych szkół mogli zapoznać się z procedurą postępowania w przypadku ataku terrorystycznego w szkole. Zasady są jasne: w razie zagrożenia należy schować się jak najdalej od napastników, a najlepiej zabarykadować się w miejscu, którym się znajdujemy jeśli to możliwe. Następnie należy wezwać policję, gdzie należy podać informację na temat liczby osób znajdujących się w budynku oraz rannych.
Prawdziwe przykłady obejmują pomoc przy ewakuacji. Uczniowie uczą się prawidłowo reagować, nawet w sytuacjach stresowych. „W przypadku, gdy po pewnym czasie będą w takiej sytuacji, muszą wiedzieć, co robić.” – wyjaśnia Stanislav Kazbunda instruktor bezpieczeństwa
Szkolenia także we Francji.
Również i Francja chce chronić szkoły przed terrorystami. Szkolenia będą tam przeprowadzane aż 3 razy w roku. Najmłodsze dzieci uczą się tam zasad bezpieczeństwa poprzez zabawę. Na ten cel rząd postanowił wydać 50 mln euro.
W każdej szkole znajdzie się alarm, który będzie uruchamiany w sytuacji, gdy ktoś włamie się do szkoły. Będzie też obowiązywał zakaz dużych zgromadzeń, a starsi uczniowie zostaną przeszkoleni w udzielaniu pierwszej pomocy. Zostanie też zwiększona liczba kamer i patroli policyjnych lub wojskowych w pobliżu szkół.
Mimo to, ponad połowa francuskich rodziców wątpi, że szkoły są wystarczająco bezpieczne. Nie boją się nawet tak możliwości ataku terrorystycznego, lecz zastraszania lub handlarzy narkotyków.
A poniżej można obejrzeć nagranie instruktażowe, które powstało w związku z projektem „Bezpieczna Szkoła w Strefie Schengen” zrealizowanym na zlecenie Wydziału Bezpieczeństwa Mieszkańców i Zarządzania Kryzysowego Urzędu Miasta Lublin.