Z okazji Forum Ekonomicznego w Krynicy firma doradcza EY (dawniej Ernst&Young) sporządziła raport dotyczący grupy G20. Wynika z niego, że Polska powinna znaleźć się w tej elitarnej grupie.
Według raportu sytuacja gospodarcza na świecie zmieniła się na tyle od powstania grupy G20 (1999 r.), że jej skład nie przystaje już do rzeczywistości. EY przebadało kilka tysięcy powiązań inwestycyjnych, instytucjonalnych i handlowych. Z badań przeprowadzonych przez ekspertów wynika, że Polska jest bardzo często zaliczana do grona najważniejszych gospodarek świata. Polska odgrywa ważną rolę w Europie, gdyż ma bardzo silne powiązania z państwami regionu.
– Polska znajduje się w grupie dwudziestu państw najczęściej identyfikowanych jako ważne systemowo. Nasza rola wynika z dużego powiązania z krajami Europy Środkowo-Wschodniej. Rola tego regionu będzie rosła, a Polska może być jego najważniejszym reprezentantem – skomentował wyniki raportu Marek Rozkrut, partner w EY.
Czytaj także: Geostrategia, czas na radykalne zmiany
Pod względem gospodarczym najsłabiej spośród państw G20 wypadają Argentyna, Arabia Saudyjska i Indonezja. Jednak Indonezja jest czwartym pod względem ludności krajem i coraz bliższym partnerem Stanów Zjednoczonych (które chcą zdobyc sojusznika w rywalizacji z Chinami). Z kolei Arabia Saudyjska jest ważnym eksporterem ropy naftowej i kluczowym rozgrywającym w skomplikowanej grze geopolitycznej na Bliskim Wschodzie. Jeżeli Polska mogłaby zastąpić kogoś w tej grupie, byłaby to zapewne Argentyna, której ostatnio znowu grozi bankructwo. Jednak wejście do G20 nie jest takie łatwe. Jak mówi James Roaf z Międzynarodowego Funduszu Walutowego – Nie słyszałem, by G20 myślała o aktualizacji. To nie jest liga piłkarska, by co sezon kilka drużyn spadało i kilka awansowało. Sądzę, że na razie jest to bardzo interesująca debata teoretyczna. Oczywiście G20 może podjąć taką decyzję. Ale na ile to realne, nie wiadomo.
W związku ze zmianami w strukturze gospodarczej świata i zmianami geopolitycznymi coraz częściej słyszy się jednak o aktualizacji członkostwa w G20. O swoje członkostwo w grupie dopomina się nie tylko Polska, ale też szybko rozwijające się państwa afrykańskie i azjatyckie.
fot: Wikimedia
źródło: biztok.pl