Sejm, głosami koalicji rządzącej, przeforsował ustawę mówiącą o restrukturyzacji polskiego górnictwa. Głos „za” oddało 240 posłów, przeciwnych było 208. Dwóch wstrzymało się od głosu.
Plan naprawczy, opracowany przez rząd Ewy Kopacz, zakłada sprzedaż 9 z 14 kopalń nowo powstałej spółce „Węglokoks”. Z tych, które nie zostaną odsprzedane wspomnianej spółce, jedną nabyć ma „Węglokoks (Piekary)”, a cztery najbardziej zadłużone (Bobrek-Centrum, Sośnica-Makoszowy, Pokój i Brzeszcze) przejdą w ręce „Spółki Restrukturyzacji Kopalń”.
Chociaż politycy koalicji rządzącej zapewniają, że za hasłem restrukturyzacja nie kryje się faktyczna likwidacja kopalń – górnicy nie mają złudzeń. Ich zdaniem, decyzja parlamentu oznacza faktyczny upadek ich miejsc pracy.
Czytaj także: Geostrategia, czas na radykalne zmiany
Premier Ewa Kopacz uspokaja jednak, że rząd nie ma zamiaru likwidować kopalń. Trzeba je, poprzez przenosiny do „Spółki Restrukturyzacji Kopalń”, „naprawić”, a następnie sprawić, aby znów stały się rentowne.
Decyzja Sejmu, który głosami koalicji rządzącej przeforsował wspomnianą ustawę, wywołała oburzenie wśród posłów. Przytaczaliśmy już wypowiedź Przemysława Wiplera, który nie miał litości dla Ewy Kopacz i Radosława Sikorskiego (KLIK), ale oprócz polityka KNP również inni parlamentarzyści ostro zareagowali na wprowadzone przez rząd niekorzystne, w ich ocenie, zmiany.
Jedną z takich postaci był Andrzej Rozenek. Poseł Twojego Ruchu „uderzył” w ministra gospodarki Janusza Piechocińskiego, który w momencie, gdy ważyły się losy górnictwa, wybrał się z podróżą do Indii.
Wnoszę o przerwę dla pana Piechocińskiego. Żeby mógł się przygotować do zdania relacji ze swojej podróży. Wybrał się do Indii. Tam są święte krowy. W Polsce też – to prezesi Kompanii Węglowych. Gdzie jest prokuratura?
Wtórował mu Armand Ryfiński.
Jaką rentowność ma 700 limuzyn rządowych, ZUS, religia w szkole Agencja Nieruchomości Rolnych, posłowie, senatorowie. Pani premierko, poprę wniosek o odrzucenie tej haniebnej ustawy, bo jest krótkowzroczna. Na czym Polska ma opierać swoją przyszłość? Czy mamy być tylko wyrobnikami?
Poczynania koalicji ostro skrytykowali również przedstawiciele Prawa i Sprawiedliwości. Wśród nich Grzegorz Tobiszowski.
Czy państwo nie widzicie powagi sytuacji, że likwidujecie wielkie zakłady pracy w 4 dużych miastach, że nie godzi się w 72 godziny procedować taką ustawę… Szukam 20 sprawiedliwych i odważnych wśród posłów PO i PSL, którzy powiedzą nie, którzy odważą się nie popierać tej ustawy!
Podobnego zdania był jego partyjny kolega Piotr Naimski.
Ustawa jest prawdopodobnie niekonstytucyjna. Łamie zasady dialogu społecznego. PO i PSL przepychając się z ta ustawą tworzą zarzewie konfliktu splecznego w Polsce, który wykracza poza słupki partyjne. konflikt między Śląskie a resztą Polski. Zastanówcie się nad tym.
źródło: wpolityce.pl, Polsat News
Fot. Wikimedia/Mateusz Kudła