Jesteśmy już po expose nowego premiera, Mateusza Morawieckiego. Sejm czeka teraz debata nad nim, a następnie głosowanie nad udzieleniem wotum zaufania gabinetowi. Zebraliśmy dla Państwa najważniejsze punkty dzisiejszego wystąpienia.
Expose Morawieckiego można podzielić na trzy części. W pierwszej z nich Morawiecki ogólnie zarysował priorytety rządu, druga to już wypunktowanie i krótkie omówienie poszczególnych zadań, trzecia to krótkie zakończenie i podziękowania, szczególnie dla rodziców.
Morawiecki rozpoczął od podziękowania swojemu poprzednikowi, Beacie Szydło, wymieniając krótko zasługi rządu za jej kadencji. Szczególną uwagę zwrócił na wielkie reform społecznych przeprowadzonych przez jej gabinet. Zapewnił, że wbrew podejrzeniom, będzie kontynuował tą politykę, wzmacniając jednocześnie polską gospodarkę, przedsiębiorczość i innowacyjność. Jako jedno z najważniejszych zadań przedstawił odpowiednie wejście i odegranie ważnej roli w rozpoczynającej się kolejnej rewolucji przemysłowej. Jednym z jej celów ma być podnoszenie wydajności pracy, aby Polacy, którzy są jednym z najpracowitszych narodów w Europie, mogli pracować krócej i za większe pieniądze. Polska ma być producentem a nie rynkiem zbytu. Morawiecki podkreślał również role wartości i tradycji, które mogą rozwojowi naszego kraju tylko pomóc.
Czytaj także: Geostrategia, czas na radykalne zmiany
W drugiej części Morawiecki punktowo wymienił zadania nowego rządu. Oto one:
- Pierwszym zadaniem, o którym wspomniał Morawiecki jest służba zdrowia. Zapowiedziany został skokowy wzrost wydatków na nia aż do 6% PKB. Ważna rzeczą jest profilaktyka, zwłaszcza przy śmiercionośnych dzisiaj chorobach serca i nowotworach. Zapobiegać mają im 2 duże projekty: narodowy instytut onkologii oraz narodowy program zdrowia kardiologicznego. W służbie zdrowia ma również zajść podobna operacja, jak przy uszczelnianiu podatków. Chodzi o to, aby pieniądze były dobrze wydawane zarówno na pacjentów, jak i personel medyczny.
- Zapowiedziana została dbałość o środowisko, podkreślono znaczenie czystego powietrzna, za czym w dalszej kolejności iść ma walka ze smogiem. Jednym z ważnych jej elementów ma być wsparcie dla tych najuboższych, których warunki materialne zmuszają do palenia śmieciami.
- Energia i bezpieczeństwo energetyczne. Węgiel ma być podstawą gospodarki energetycznej, ale tam gdzie warto inwestować w alternatywne źródła energii, rząd będzie to robił. Ważnym jest uniezależnianie się od Rosji, czemu służy gazoport w Świnoujściu, a dalej planowane połączenie z Norwegią. Dodatkowo, Śląsk ma zostać polskim zagłębiem technologii.
- Infrastruktura – ma służyć celom zbiorowym. Wielkim projektem jest centralny port komunikacyjny, ma być niczym w II RP Gdynia, tylko że w sercu Polski. Morawiecki podkreślił, że brakuje dróg i autostrad, które mają być rozwijane, ale ważnym celem jest też poprawa komunikacji powiatowej i gminnej.
- Gospodarka i wzmocnienie polskich firm i przedsiębiorczości. Morawiecki podkreslił, że Polska jako krajem skolonizowanym gospodarczo, z czym rząd chce walczyć, ponieważ pragnie podmiotowej roli Polski w gospodarce. Aby to osiągnąć, nasz kraj musi odejść od kapitalizmu na kredyt, do kapitalizmu oszczędności i inwestycji. Sercem filozofii rządu mają być mikro, małe i średnie firmy dające utrzymanie milinom Polaków. Morawiecki zapowiedział cały pakiet ustaw upraszających życie gospodarcze, z Konstytucją Biznesu na czele. Państwo wbrew dogmatycznemu liberalizmowi musi być na rynku. Ważna jest tu szczególnie rola sądów.
- Polska ma przejść dalszą cyfryzację i informatyzację, szczególnie w biurokracji, co ma ułatwić kontakty na lini obywatel – urząd. Zapowiedziany został program od Polski papierowej do Polski cyfrowej.
- Kolejnym punktem dotyczył położenia nacisku na naukę i edukację. Ważnym punktem ma być także nauczanie branżowe. Wielu młodych będzie pracować w zawodach, które jeszcze nie powstały. Praca w Polsce musi być na godnych warunkach, a kolejne pokolenie – pokoleniem odzyskanych szans. Zapowiedziana została także reforma szkolnictwa wyższego i instytutów badawczych. Nauka musi służyć zarówno gospodarce, jak i tworzyć elity narodu, co wiąże się ze zwiększaniem wydatków na nie.
- Wieś i rolnictwo. Budżet musi zapewnić rolnikom realną konkurencyjność. Ważnymi aspektami mają być dbanie o ochronę polskiej ziemi, unowocześnienie rolnictwa, promowanie polskich płodów ziemi. Istotnym elementem będzie także budowa infrastruktury wiejskiej, w tym szybki internet. Wieś ma się również rozwijać kulturalnie, co zapewnić mają gminne ośrodki kultury. Aby zapewnić bezpieczeństwo mieszkańcom, komendy policji mają powstawać w coraz mniejszych miejscowościach.
- Problemem, któremu Morawiecki poświęcił uwagę już w pierwszej części wystąpienia jest problem mieszkaniowy. Już wcześniej rząd rozpoczął projekt budowy tanich mieszkań. Nowe mieszkania muszą mieć zapewnioną infrastrukturę.
- Wiele uwagi poświęcił Morawiecki również bezpieczeństwu społeczenemu. Państwo musi bronić słabszych, nie ma zezwolenia na przemoc zwłaszcza wobec dzieci i ich matek. Ludzie muszą być chronieni przed przemocą, a jeżeli jej doznają, sądy powinny przeprowadzać szybsze procesy w takich sprawach. Rząd będzie dążył do dalszego wyrównywania szans dla kobiet i mężczyzn. Bardzo ważnym zadaniem jest poprawa standardów opieki okołoporodowej.
- Ostatnim punktem w expose Morawieckiego była polityka zagraniczna. Najpierw nowy premier odniósł się do Unii Europejskiej, która w jego ocenie powinna być Europą Ojczyzn. Morawiecki podkreślił sprzeciw wobec Unii dwóch prędkości. Dodał także, iż Rzeczpospolita jest przykładem tolerancji i demokracji. Nowy polski model gospodarczy ma pokazywać Europie, jak łączyć solidarność społeczną z szybkim rozwojem. Polityka zagraniczna ma być polityką polskiej racji stanu, NATO fundamentem bezpieczeństwa, USA głównym sojusznikiem. Armia musi się rozwijać, ma umożliwiać transport technologii do Polski. Morawiecki zapowiedział również dalsze rozwijanie Grupy Wyszehradzkiej i idei Trójmorza, dalsze otwieranie się na Azję oraz Afrykę. Bardzo ważnym zadaniem jest współpraca z Polonią, również w celu obrony dobrego imienia naszego kraju. Morawiecki zapowiedział również rozwijanie programów repatriacyjnych.
Premier zaapelował też o pracę ponad podziałami. Podkreślił, że Polska jest naszym wspólnym dobrem i prosił o obniżenie temperatury politycznego sporu na zbliżające się święta oraz na zbliżający się ważny rok 2018,w którym obchodzić będziemy setną rocznicą odzyskania przez Polskę niepodległości. Jak powiedział, Polacy nie są ani czerwoni ani biali, jak to bywało w historii, ale biało czerwoni, a wszyscy razem stanowimy biało czerwoną drużynę. Na sam koniec, w aplauzie oklasków, Morawiecki wręczył kwiaty swojej poprzedniczce, Beacie Szydło.
Fot. Flickr/Kancelaria Premiera