Niedawno w Polsce gościł jeden z najważniejszych przedstawicieli ruchu wolnościowego w Europie – Vít Jedlička. W czasie swojej czterodniowej wizyty odwiedził Warszawę, Poznań i Wrocław. Zapraszamy Państwa do zapoznania się z relacją dotyczącą pobytu prezydenta Liberlandu w Polsce.
Stowarzyszenie Libertariańskie miało zaszczyt być współorganizatorem wizyty Víta Jedlički w Polsce, która odbyła się w dniach 19 – 22 listopada 2015 r. O prezydencie Liberlandu stało się naprawdę głośno wtedy, kiedy światowe media obiegła informacja o powstaniu nowego państwa na mapie Europy. Vít Jedlička, członek czeskiej konserwatywno-liberalnej partii Wolnych Obywateli, wbił flagę na ziemi niczyjej znajdującej się między Chorwacją i Serbią, ogłaszając jednocześnie powstanie nowego mikropaństwa – Wolnej Republiki Liberlandu. Ideę państwa minimum, opartego na libertariańskich wartościach, którą gwarantuje wpisana w konstytucję wolność ekonomiczna, znakomicie oddaje oficjalne motto Liberlandu: „Żyj i pozwól żyć”.
Czytaj także: Geostrategia, czas na radykalne zmiany
Minęło pół roku od powstania Liberlandu. Szum medialny dawno już opadł – duża część ludzi uznała Liberland za jeden wielki żart internetowy, większość natomiast po prostu o nim zapomniała. Mimo to, idea jest wciąż żywa. Vít Jedlička ciągle podróżuje po świecie otwierając nowe ambasady, grono aktywistów w Serbii usiłuje uzyskać swobodny dostęp do Liberlandu, natomiast prace nad konstytucją idą pełną parą. Jak więc po siedmiu miesiącach wyglądają perspektywy najmłodszego europejskiego państwa? Czy Liberland ma szansę zaistnieć? Przed jakimi wyzwaniami staje? Co trzeba zrobić żeby został powszechnie uznany? Jakie są długoterminowe plany młodej republiki?
Na te pytania i inne pytania prezydent Liberlandu odpowiadał podczas swoich wykładów w Warszawie, Poznaniu i we Wrocławiu. Każdej z prelekcji towarzyszyła spora frekwencja. 19 listopada w Warszawie o dalszych planach Liberlandu Vít Jedlička miał okazję opowiedzieć na uczelni ASBiRO, która była jednym z głównych organizatorów jego przyjazdu do stolicy. W organizację wykładu zaangażowany był również Jan M. Fijor oraz warszawskie koło Stowarzyszenia Libertariańskiego. Prelekcji na temat wizji i przyszłości Liberlandu słuchało około 200 osób, a wśród nich takie osobistości, jak: Jacek Wilk, Grzegorz Braun czy Tomasz Jaskóła. Pośród zaproszonych gości pojawił się również Karol Parkita – członek Stowarzyszenia Libertariańskiego i Ambasador Liberlandu w Polsce.
20 listopada Vít Jedlička odwiedził Poznań. Organizatorzy wydarzenia byli zmuszeni do nagłej zmiany miejsca wykładu. Na tydzień przed zaplanowaną datą wystąpienia prezydenta Liberlandu Uniwersytet Ekonomiczny w Poznaniu zablokował wykład, uznając go za „polityczny”. W ostatniej chwili udało się przenieść wydarzenie na prywatną uczelnię Collegium Da Vinci. Warto w tym miejscu zaznaczyć, że UEP zablokował wykład, mimo iż wcześniej wyraził na niego zgodę. Pomimo tych perturbacji wykład udało się zorganizować w nowej lokalizacji przy sukcesie frekwencyjnym, wynoszącym ponad 100 osób.
Po wykładzie organizatorzy w postaci poznańskiego koła Stowarzyszenia Libertariańskiego zaprosili Vita Jedlićkę, sympatyków idei oraz członków Fundacji Libertariańskiej na oficjalną kolację zorganizowaną w kawiarni Ptasie Radio. Na zamówienie organizatorów kawiarnia przygotowała cesarską sałatkę – ulubioną potrawę czeskiego polityka.
Ostatnim przystankiem w podróży po Polsce prezydenta Liberlandu był Wrocław. Najpierw 21 listopada Vít Jedlička wystąpił we Wrocławiu w ramach organizowanej przez Europan Student For Liberty – Polska Regionalnej Konferencji, której przyświecało hasło „Prywatna przedsiębiorczość i indywidualna odpowiedzialność.” Organizowane na Uniwersytecie Wrocławskim wydarzenie cieszyło się ogromnym zainteresowaniem – prelegentów słuchało nawet 180 osób. Poza prezydentem Liberlandu swój głos zabrali także: prof. Witold Kwasicki, który przemawiał w ramach wykładu: „ Roots of European exceptionalism – liberty, entrepreneurship and economic growth”, a także Mateusz Machaj (założyciel i główny ekonomista Instytutu Misesa), Eszter Nova (Stratfor), Wiktor Jodłowski (Talkersi.pl) oraz Karin Svanborg-Sjovall (Timbro). Nazajutrz Prezydent Liberlandu wygłosił kolejną prelekcję, również we Wrocławiu. Tym razem miał okazję przemawiać do słuchaczy zgromadzonych na tamtejszym Uniwersytecie Ekonomicznym.
Polscy wolnościowcy z całą pewnością będą szykować więcej tego typu wydarzeń. Z niecierpliwością czekamy na kolejne!
Robert Mielcarek
Członek Zarządu Stowarzyszenia Libertariańskiego
Fot. Stowarzyszenie Libertariańskie, Fundacja Libertariańska, Asbiro i ESFL