Stopa bezrobocia Polaków w wieku 15–24 lata wynosi 10%. Chociaż jest to najlepszy wynik od 25 lat, zapewnienie pracy młodym nadal pozostaje wyzwaniem dla naszego kraju.
Młode osoby po ukończeniu szkoły średniej oraz studiów mają trudności z wejściem na rynek pracy. Nie ulega wątpliwości, że decyzja o rozpoczęciu studiów bądź wybraniu kolejnego kierunku nie pomaga w zdobyciu pierwszego doświadczenia zawodowego. – Co więcej, młodzi przy wyborze szkoły średniej i uczelni wyższej nie kierują się swoimi zainteresowaniami, kompetencjami czy choćby potrzebami rynku. Najczęściej wybór jest przypadkowy i podsunięty przez rodziców – mówi Anna Karaszewska, dyrektor generalna w firmie Ingeus Polska.
Wprowadzenie profesjonalnego doradztwa zawodowego w gimnazjach i szkołach średnich może rozwiązać problem bezrobocia wśród młodych. – Zajęcia prowadzone przez profesjonalistów pomogą uczniom w rozpoznaniu ich mocnych i słabych stron, potencjału oraz umiejętności, a także pokażą, jak funkcjonuje rynek pracy. Uczniowie mogliby się też dowiedzieć, jak przebiega rozmowa rekrutacyjna, jak przygotować CV i list motywacyjny oraz w jaki sposób efektywnie szukać zatrudnienia – stwierdza Karaszewska.
Czytaj także: Stan współczesnej oświaty. Czy czas na radykalne zmiany?
Zdaniem ekspertów pierwsze zdobyte doświadczenia zawodowe są decydujące dla dalszej kariery. Pozwalają młodym ludziom zorientować się, w czym są dobrzy, jakich warunków zatrudnienia oczekują i czego na pewno nie zaakceptują. – Próby podejmowania różnych prac są bardziej rozwijające niż kontynuowanie nauki na kierunku, który dopiero po czasie okazuje się niezgodny z naszymi pasjami – uważa ekspertka.