Podczas gdy PiS ciągle szuka nowego pomysłu na ściąganie abonamentu radiowo telewizyjnego, PSL ma zupełnie odmienną propozycję. Chcą oni zlikwidować abonament, a w zamian postawić na dobrowolne wpłaty na rzecz Telewizji Polskiej i Polskiego Radia. Według PSL media publiczne mają być finansowane nie bezpośrednio od podatników postaci comiesięcznego abonamentu, a z budżetu państwa.
Najnowszy pomysł Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w kontekście poboru abonamentu opiera się na tym, że daninę mieliby zapłacić wszyscy podatnicy, mający podpisaną umowę z dostawcą usług telewizyjnych. „To dobry pomysł, a na jego korzyść przemawia zakładana dokładność uszczelnienia i szybkość wprowadzenia tych zasad” – mówi Krzysztof Czabański.
Najważniejszy punkt nowelizacji zakłada włączenie do procesu rejestrowania odbiorników radiowych i telewizyjnych operatorów płatnej telewizji, czyli głównie sieci kablowych i platform cyfrowych. Więcej o tym pomyśle można przeczytać TUTAJ.
Czytaj także: Jest nowy pomysł na abonament. Zapłacą wszyscy, którzy posiadają umowę z dostawcą telewizji
Rząd szuka nowego pomysłu na ściąganie abonamentu. PSL chce jego likwidacji.
Z kolei Polskie Stronnictwo Ludowe ma inną propozycję. Politycy PSL uważają, że likwidacja abonamentu i finansowanie Telewizji i Radia z budżetu będzie skuteczniejszym pomysłem. „Pomysł pojawił się, ponieważ cały czas gnębi się ludzi, że nie płacą abonamentu. Dostają wezwania, ściga się ich komornikami” – mówi Mieczysław Kasprzak, poseł PSL.
Czytaj także: Jest nowy pomysł na abonament. Zapłacą wszyscy, którzy posiadają umowę z dostawcą telewizji
Pomysłodawcy chcą, aby Telewizja Polska oraz Polskie Radio były utrzymywane z dotacji budżetowej Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w wysokości 750 mln zł, a także z wyłącznie dobrowolnych wpłat od osób fizycznych. Część finansowania będzie mogła pochodzić także z obrotu prawami do audycji, z reklam i audycji o charakterze sponsorowanym.
Propozycja PSL ma „uzdrowić” Telewizję Publiczną.
Zdaniem posła PSL proponowane rozwiązania zapewnią środki na funkcjonowanie Telewizji Polskiej i Polskiego Radia, w których „jakość programów spada, ośrodki regionalne nie mają pieniędzy, dobrzy fachowcy odchodzą, bo nie ma im czym płacić”.
„Trzeba uzdrowić media publiczne, niech swoją misję wykonują” – twierdzi Mieczysław Kasprzak. Uważa także, że część obywateli zapłaci jeśli „będą widzieli, że mają za co płacić, to zapłacą i będą chcieli wspierać dobre media.” Ma być to test, gdy media zaczną się starać od odbiorców, to i ci drudzy się odwdzięczą.
Posłowie z PSL chcą również anulowania wszystkich zaległości związanych z opłatami za abonament. „Temat nierozwiązany jest od wielu lat, z tym trzeba skończyć. Ludziom trzeba dać spokój” – dodaje poseł.