Każdy podatnik w Singapurze automatycznie otrzyma w tym roku 50 proc. rabatu od kwoty podatku dochodowego do zapłacenia, maksymalnie 1000 SGD (dolarów singapurskich).
Dzięki kwocie wolnej od podatku w wysokości 20 000 SGD (54 605 PLN) i bardzo niskich stawkach w dolnych progach (2%, 3,5% oraz 7%), podatnik z rocznym dochodem 60 tys. dolarów (164 tys. zł) zapłaci w tym roku jedynie 950 dolarów (2593 zł) podatku dochodowego!
Czytaj także: Kambodża: kwota wolna od podatku wzrosła do 8640 zł
W tym roku wszyscy podatnicy w Singapurze będą mogli liczyć na zwrot podatku dochodowego od osób fizycznych w wysokości 50 proc. -jak ogłoszono w trakcie przemówienia budżetowego wydanego przez wicepremiera i ministra finansów Tharman Shanmugaratnam. Kwota zwrotu ograniczona jest z góry do 1000 dolarów singapurskich, a zmiany zostaną automatycznie odzwierciedlone w rozliczeniach podatkowych.
Dodatkowo od tego roku będzie możliwość odliczenia ulgi rodzinnej w wyższej kwocie. Maksymalna kwota odliczenia będzie wahać się od 1000 do 3000 SGD.
W tym roku łącznie ponad 1,3 mln podatników, w tym po raz pierwszy 26 tys., ma prawo do skorzystania z usługi „No-Filing Service”, a więc nie będą oni musieli składać zeznania podatkowego. Stanowi to około 60 proc. wszystkich podatników zamieszkujących Singapur.
Singapur posiada gospodarkę rynkową z własnością prywatną. Opiera się głównie na usługach finansowych, turystyce, oraz na przemyśle petrochemicznym, stoczniowym i tekstylnym. Bardzo szybko rozwija się przemysł elektrotechniczny i elektroniczny. Zyski przynosi także przemysł: chemiczny, farmaceutyczny, fotooptyczny i spożywczy. W kraju ma swoją siedzibę 170 banków oraz 80 towarzystw ubezpieczeniowych. Żywność jest w większości importowana, gdyż rolnictwo i rybołówstwo są dość słabo rozwinięte.
Przeczytaj także: Namibia podwyższa kwotę wolną i obniża podatki
Standard życia Singapurczyków jest na niezwykle wysokim poziomie. Rządząca partia postanowiła także, iż wszyscy mieszkańcy w ciągu najbliższych lat będą mieli dostęp do bezpłatnego Internetu finansowanego z podatków. Singapur jest czwartym finansowym centrum świata po Londynie, Nowym Jorku i Tokio. Port w Singapurze przeładowuje drugą co do wielkości ilość kontenerów na świecie, po porcie w Szanghaju.
Według Światowego Indeksu Wolności Gospodarczej na 2015 r. Singapur zajmuje drugą pozycję na liście. Bardziej przyjaznym dla gospodarki i biznesu państwem jest tylko Hong Kong. Co ciekawe oba kraje zajmują te same pozycje nieprzerwanie od początku istnienia rankingu. Dla porównania Polska w tym rankingu zajmuje obecnie 42 miejsce i została sklasyfikowana w kategorii krajów „umiarkowanie wolnych”.