Decyzją warszawskiego ratusza na początku wiosny 2014 roku rozpocznie się rekonstrukcja instalacji „Tęcza” autorstwa gdańskiej rzeźbiarki Julity Wójcik. Ponowne odsłonięcie pracy artystki na placu Zbawiciela planowane jest na dzień 1 maja i ma uświetnić 10. rocznicę członkostwa Polski w Unii Europejskiej.
Pomimo licznych protestów i petycji złożonych na ręce urzędników warszawskiego ratusza, zarówno przez organizacje społeczne, jak i osoby prywatne, władze Warszawy po raz kolejny planują przeznaczyć fundusze, tym razem 70 tysięcy złotych z budżetu miasta na renowację instalacji. „Tęcza” została podpalona w dniu 11. listopada podczas pochodu Marszu Niepodległości przez nieznanych (jak dotąd) sprawców. Wcześniej trzykrotnie ulegała celowemu podpaleniu i kilku pomniejszym dewastacjom, jednak nigdy aż w tak znacznym stopniu jak ostatnio.
Władze Warszawy planują całkowity demontaż szkieletu, który pozostał na placu Zbawiciela i przetransportowanie go już na początku roku do specjalnej hali, gdzie zostanie oczyszczony oraz gruntowanie zabezpieczony przed zmiennymi warunkami atmosferycznymi. Ożebrowanie pokryje nowa siatka, która zostanie udekorowana około 16 tysiącami sztucznych, różnobarwnych kwiatów. Również miejsce docelowe instalacji pozostanie to samo, mimo oddolnych sugestii co do zmiany jej lokalizacji. Jedną z propozycji była inicjatywa Warszawskiej Wspólnoty Samorządowej razem z burmistrzem dzielnicy Ursynów Piotrem Guziałem, w sprawie ustawienia „Tęczy” właśnie na warszawskim Ursynowie.
Czytaj także: Powstańcy na profilowe!
Od dnia 8 czerwca 2012 roku, kiedy praca autorstwa Julity Wójcik została przeniesiona sprzed budynku Parlamentu Europejskiego w Brukseli na warszawski plac Zbawiciela, budziła w niektórych środowiskach kontrowersje. W opinii wielu ugrupowań prawicowych oraz części warszawiaków instalacja promuje symbolikę środowisk homoseksualnych i tym samym nie powinna znajdować się naprzeciw Kościoła Najświętszego Zbawiciela. Według słów autorki projektu Julity Wójcik: „”Tęcza” pojawiła się w momencie organizacji wielu wydarzeń: 2 czerwca odbyła się Parada Równości, za chwilę będziemy mieć Boże Ciało, a zaraz potem – otwarcie Euro 2012.[…] Ona pasuje niejako do wszystkich tych wydarzeń, co sprawia, że tym samym podkreśla moje główne założenie: żeby „Tęcza” nie była zaangażowana społecznie czy politycznie, aby była całkowicie wolna od jakichkolwiek narzuconych znaczeń. Po prostu – aby była piękna.”
Foto. commons.wikimedia.org